In aanloop naar de komende race blikken we terug op een bijzondere editie van de Grand Prix van Spanje. Op 13 mei 2012 won Pastor Maldonado zeer verrassend de race. Niemand kon vermoeden dat de veelbesproken man uit Venezuela op die dag zijn eerste en enige race zou winnen.
Op de vrijdag leek niets er nog op dat Maldonado het weekend zou gaan domineren. Het team van
Williams verkeerde ook toen in zwaar weer. De Britse renstal had sinds de Grand Prix van Brazilië in 2004 met Montoya niet meer gewonnen. In de eerste vrije training was teamgenoot en tevens testcoureur Valtteri Bottas nog redelijk snel met een vijfde plaats. In de tweede vrije training kwamen de beide bolides met een Renault-motor er niet aan te pas.
Zaterdagochtend begon het sprookje van de vermaarde brokkenpiloot. Met een uitstekende tweede plaats in de derde vrije training bleek de Williams-Renault opeens zeer snel. Slechts twee tienden was het verschil met Vettel. De kwalificatie zou, met het nodige geluk, een P1 betekenen voor Maldonado. Met een 1:22.105 als snelste tijd in Q2 verbaasde hij alles en iedereen. Een jonge Hamilton zou uiteindelijk met zijn McLaren de snelste tijd in Q3 rijden. Echter, tijdens de uitloopronde parkeerde de Engelsman zijn auto langs de baan. Hamilton dacht slim te zijn en zodoende genoeg brandstof over te houden voor de technische keuring. De wedstrijdleiding besloot dat dit niet volgens de regels was en verwees Hamilton naar de laatste plaats op de startgrid. Maldonado mocht zodoende starten op pole position.
De race op zondag begon met een matige start. Maldonado verloor direct in de eerste bocht zijn leidende positie aan Alonso. De Ferrari-coureur pakte al snel een gat van drie seconden maar Maldonado kon goed meer komen. Hij gaat vervolgens als eerste naar binnen voor zijn pitstop en reed een waanzinnig snelle out-lap. Alonso, inmiddels opgehouden door achterblijver Charles Pic zou na zijn pitstop achter de dan 27-jarige man uit Maracay terecht komen. In het restant van de race probeerde Alonso van alles, maar Maldonado gaf de zege niet meer uit handen.
Veel mensen hebben zo hun vraagtekens bij de plotselinge overwinning van het Williams-team. Maldonado bleek maar een weekend heel snel dat seizoen. Het verschil met teamgenoot Bruno Senna in de kwalificatie was maar liefst bijna drie seconden. Na de race vloog de pitbox van alleen de kant van de Venezolaan in brand waarmee de auto totaal verloren ging. De auto van zijn teamgenoot bleef volledig intact en dus beschikbaar voor technische keuringen. Tot slot is 13 mei toevalligerwijs de verjaardag van Frank Williams. Sindsdien heeft Williams geen overwinning meer behaald. (Foto: Screenshot)