FIA berooft Silverstone volgens oud-coureur van droomslot: "Russell had een echte kans gehad"

Opinie
zaterdag, 11 juli 2026 om 14:09
george-russell-mercedes-gp-groot-brittannie-2026-zondag-podium

Volg F1Maximaal.nl op Google

Stel ons als voorkeursbron in om onze artikelen vaker op Google te zien

Voeg toe als voorkeursbron op Google
Juan Pablo Montoya kijkt met gemengde gevoelens terug op de slotfase van de Britse Grand Prix. De race op Silverstone eindigde achter de safetycar nadat Max Verstappen in ronde 48 in de grindbak belandde. Charles Leclerc behield daardoor de leiding en won voor George Russell en Lewis Hamilton. Russell profiteerde door buiten te blijven, terwijl Hamilton tijdens de neutralisatie nieuwe banden haalde en zijn tweede plaats verloor.
Het anticlimactische einde leidde tot discussie over de vraag of de FIA de wedstrijd met een rode vlag had moeten stilleggen. Een foutief bericht wekte aanvankelijk de indruk dat de safetycar nog voor de laatste ronde naar binnen zou komen, maar de voorgeschreven procedure maakte een herstart onmogelijk. Montoya vindt niet dat de hele Grand Prix daardoor mislukt was. Wel zag hij een mogelijkheid voor een veel spectaculairder slot met verse banden.

Montoya verdedigt Britse Grand Prix ondanks safetycarfinish

"Was de race echt verpest? Er zou onder deze omstandigheden geen andere winnaar zijn geweest", zegt Montoya in gesprek met NewBettingSites. De Colombiaan wijst erop dat Russell al op de tweede plaats reed en dat Hamilton Leclerc waarschijnlijk niet meer had kunnen bedreigen. "George werd tweede en zijn geluk begint te keren na de pech eerder in het seizoen. Lewis zou de race niet hebben gewonnen", stelt de zevenvoudig Grand Prix-winnaar over de werkelijke afloop.
Montoya beoordeelt het volledige raceweekend juist positief. Vooral het contrast tussen de sprint en de Grand Prix valt hem op. "Ik vond het echt heel goed. Het was een ontzettend gaaf weekend", vervolgt hij. "De sprintrace was chaotisch en zat vol energie, met coureurs die verschillende standen en tactieken probeerden. Op zondag was het juist de rustigste race ooit. Inhalen was lastig en iedereen zat qua tempo meer op één lijn."
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
safety-car-mercedes
De safetycar is weer veelbesproken na de Britse Grand Prix.
Dat de Formule 1-race achter de safetycar eindigde, is voor Montoya geen reden om alles wat eraan voorafging af te schrijven. Hij verwijst naar zijn jaren in de IndyCar en NASCAR, waar wedstrijden vaker onder neutralisatie finishen. "Je kunt de hele race niet beoordelen op wat er met de safetycar gebeurde", benadrukt hij. "Hoeveel races uit mijn carrière zijn er wel niet onder geel geëindigd? Daar was dat vrij normaal en dus geen enorm drama."
De gevoeligheid in de Formule 1 is groter sinds de omstreden ontknoping van het kampioenschap in Abu Dhabi in 2021. Op Silverstone hield de FIA zich juist aan de normale safetycarprocedure: achterblijvers mochten hun ronde terugnemen, maar daarna was er onvoldoende tijd om de wedstrijd te hervatten. De foutieve melding dat de safetycar naar binnen zou komen, bleek volgens de autosportbond het gevolg van een softwarefout.

Russell had volgens Montoya kunnen winnen na rode vlag

Montoya ziet achteraf één alternatief dat het publiek alsnog een rechtstreeks gevecht om de overwinning had kunnen geven. "Wat ze eigenlijk hadden moeten doen, was de rode vlag tonen", legt hij uit. "Dan was het heel interessant geworden, want iedereen had verse banden kunnen monteren. Vervolgens organiseer je een staande start en een sprint van één of twee ronden. Dat zou fantastisch zijn geweest. Kun je je voorstellen hoe gaaf dat was geworden?"
Een herstart had de zekere positie van Leclerc plotseling onder druk gezet. Russell zou net als de Ferrari-coureur op nieuwe banden hebben gestaan, terwijl Hamilton opnieuw voor zijn thuispubliek had kunnen aanvallen. "Het zou me niets hebben verbaasd als George de overwinning dan had gepakt", zegt Montoya. "Hij had in dat geval ook nieuwe banden gehad. En misschien had Lewis zich er eveneens nog mee kunnen bemoeien."
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
red bull racing max verstappen zaterdag gp monaco 2025 rode vlag 4
De rode vlag werd dit keer gelukkig niet gezwaaid.
De voormalig Formule 1-coureur erkent dat de wedstrijdleiding zich aan de bestaande regels moest houden. Verstappens Red Bull werd onder de safetycar geborgen en de achterblijvers moesten eerst veilig langs het incident worden geleid. Mercedes-teambaas Toto Wolff verdedigde de beslissing eveneens en stelde dat de sportieve regels zwaarder moeten wegen dan de wens om onder alle omstandigheden een spannende show te creëren.
Montoya vermoedt dat de wedstrijdleiding slechts enkele seconden verwijderd was van een ander scenario. De raceleider zou hebben gewacht tot het achterveld de plaats van Verstappens crash was gepasseerd, zodat de achterblijvers veilig konden worden doorgelaten. "Het probleem was dat ze zich aan de regels moesten houden", besluit hij. "De wedstrijdleider was misschien twee seconden te laat. Tegen de tijd dat het achterveld voorbij het incident was, had de leider de finishlijn al gekruist."
loading
Populair F1-Nieuws
Laatste F1-Nieuws
Laatste reacties

Loading