Waar Álex Palou in het IndyCar-kampioenschap de Spaanse successen aaneenrijgt, hebben de Spaanse coureurs het in de Formule 1 ontzettend moeilijk. Carlos Sainz en Fernando Alonso zijn bewezen racewinnaars, maar wisten dit seizoen nog nauwelijks punten te scoren. Johnny Herbert vindt vooral de situatie bij Aston Martin pijnlijk en hij sluit niet uit dat een belangrijk kopstuk op korte termijn plaats moet maken. Palou is de grote man aan de andere kant van de plas. De 29-jarige Spanjaard boekte afgelopen weekend in Portland alweer zijn zesde zege van het seizoen en is hard op weg naar alweer zijn vijfde IndyCar-titel. Voor de Spaanse racefans is het absoluut genieten, maar hoe anders is dat momenteel in de koningsklasse van de autosport. Sainz kon vorig jaar bij
Williams nog wel eens verrassen met een podiumplaats, maar dit seizoen scoorde de 31-jarige uit Madrid slechts zes punten.
Alonso heeft het zelfs nog zwaarder. De wereldkampioen van 2005 en 2006 scoorde in Monaco het enige punt van Aston Martin, terwijl de verwachtingen van de Britse renstal enorm hooggespannen waren. Het team van
Lawrence Stroll had topontwerper
Adrian Newey al aangetrokken en ging dit seizoen de samenwerking aan met Honda. De Japanse motorleverancier was in de afgelopen seizoenen bijzonder succesvol als partner van
Red Bull Racing en
Max Verstappen, en dat beloofde wat.
Tot dusver beleven beide Spanjaarden echter een dramatisch seizoen, zo stelt Herbert. "Het is frustrerend voor de Spaanse coureurs. Ze hebben het echt heel zwaar", zegt de voormalig
F1-coureur tegenover
Vision4Sport. "Hun auto's zijn heel erg slecht. Voor Fernando is het zelfs nog erger. Het is echt rampzalig. Maar zo gaat het soms nu eenmaal", stelt Herbert.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Alonso en Sainz, hier in Abu Dhabi in gesprek met de media, beleven een moeizaam seizoen.
Onbegrijpelijke situatie Aston Martin, vertrek kopstuk aanstaande?
Elk team heeft wel eens een minder seizoen, maar de huidige situatie bij Aston Martin is voor Herbert onbegrijpelijk. "Kijk eens naar wat ze bij Aston Martin met Newey hebben opgezet. Ze hebben een nieuwe fabriek en ze hebben ook Fernando nog eens aan boord. Het is moeilijk te begrijpen hoe het zo mis heeft kunnen gaan. Om welke reden dan ook is Adrian er niet in geslaagd een team samen te stellen dat in staat is een goede auto te bouwen, of één die zelfs maar enigszins competitief is."
Newey staat bekend als één van de, zo niet de beste ontwerper in de paddock. Dat het juist hem in het eerste deel van 2026 niet is gelukt om hoge ogen te gooien met de
AMR26, had Herbert niet verwacht. De oud-teamgenoot van onder meer Michael Schumacher denkt dat dit wel eens gevolgen kan hebben voor de 67-jarige Brit. "Het is interessant om te zien of dit het einde betekent van Newey en of dit het eerste teken is dat hij in een neerwaartse spiraal terechtkomt. Dit gebeurt in de sport, het overkomt zelfs de allerbesten. Het moest er vroeg of laat van komen. Als het nu nog niet zo ver is, komt er nog wel een moment dat het wel gebeurt", aldus Herbert.
Na een moeizame start van 2026 lijkt er echter licht aan het einde van de tunnel te zijn voor Aston Martin. In Hongarije introduceerde de Britse renstal een flink upgradepakket voor de AMR26 en Alonso kende meteen één van zijn betere raceweekends van het seizoen. De Spanjaard werd veertiende en dat is na de tiende plaats in Monaco zijn beste resultaat van het seizoen.