Ford klinkt positief over motor Red Bull in nieuwe update

Formule 1
zondag, 28 december 2025 om 17:00
ford-mark-rushbrook-2024-1
Niet alleen de Formule 1 gaat aan een nieuw tijdperk beginnen, ook voor Red Bull Racing staan er grote dingen op de planning. Na een lange samenwerking met Honda gaat Red Bull met Ford in zee. Met de Japanse motorleverancier won Max Verstappen vier rijderstitels. Ford weet dat er nog veel werk te doen is en wil de verwachtingen temperen, maar kan wel een update geven.
'Het gaat allemaal volgens plan en we staan waar we moeten staan, maar het komt natuurlijk pas echt samen wanneer de auto's het asfalt betreden', begint Ford Performance director Mark Rushbrook over de stand van zaken van het project. 'Dat wordt een belangrijke dag en een belangrijke week.' Hij heeft het natuurlijk over de wintertest in Barcelona die van 26 tot en met 30 januari zal worden verreden.
Die test is achter gesloten deuren en daarbij zal ook geen pers aanwezig zijn. Twee weken later, in Bahrein, mogen de media wel aanwezig zijn. De Red Bull-Ford-motor is al 'tot leven gebracht', en 15 januari wordt de RB22 aan de wereld onthuld. 'Er is altijd enige nervositeit wanneer een nieuwe auto of motor voor het eerst het circuit opgaat', vervolgt Rushbrook in gesprek met de Nederlandse tak van Motorsport.com.
'Onze computertools zijn goed om dingen te ontwerpen, onze labs zijn goed om de hardware te ontwikkelen en te kalibreren, maar je hebt nog niet alles gezien totdat het echt samenkomt op het circuit', vervolgt hij. Over minder dan dertig dagen is het zover. 'We kunnen in onze virtuele omgeving veel simuleren, maar de vraag blijft of je op het circuit dingen gaat zien die je in de labs nog niet hebt kunnen zien.'
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
mark-rushbrook-ford-2025
Rushbrook wacht af tot de auto met nieuwe motor de baan opgaat.

Geen referentiepunt

Het is een stapsgewijs proces geweest voor de Red Bull Powertrains en Ford om de motor in elkaar te zetten en klaar te stomen voor de eerste testdagen. De betrouwbaarheid en het vermogen zijn twee belangrijke onderdelen, maar hoe de motor in de auto presteert en het gevoel van de rijder is ook belangrijk. 'Het draait eerst om vermogen, de prestaties, betrouwbaarheid en dan om de driveability', vertelt Rushbrook.
'We hebben de doelen op onze tijdlijn gehaald. De laatste maanden is het werk vooral in driveability en kalibratie gegaan. Een deel daarvan kun je met computermodellen doen, een deel in het lab en een ander deel gebeurt met coureurs in de simulator. Daar ligt de focus nu op', aldus de Amerikaan. Op dit moment lijkt geen enkel team echt een referentiepunt te hebben.
De doelen zijn op basis van de regels opgesteld. 'Dan kun je uitrekenen wat er theoretisch mogelijk is en dat vormt je ultieme doel', zegt Rushbrook. 'Daardoor denk ik dat iedereen op ongeveer hetzelfde heeft gemikt. Alle ingenieurs zijn waarschijnlijk tot vergelijkbare inschattingen gekomen, aangezien iedereen met dezelfde natuurkundige wetten te maken heeft. Je kijkt wat mogelijk is en daarna gaat het om hoe efficiënt je daar komt.'
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
max-verstappen-mclaren-oscar-piasti-lando-norris-red-bull-racing-gp-abu-dhabi-2025-zondag-4
Gaan Red Bull en Ford goed voor de dag komen samen?

Herhaling van 2014 uitgesloten

Red Bull zou in theorie met de interne verbrandingsmotor een kleine achterstand kunnen hebben op bestaande fabrikanten, omdat de ICE ten opzichte van het vorige reglement niet helemaal is gewijzigd. 'Maar dat zou minimaal zijn. Andere fabrikanten hebben al jarenlang ervaring, maar met de regels voor 2026 zit het anders. Wij hebben ook veel ervaren personeel uit verschillende programma's samengebracht. Als we een achterstand zouden hebben, zouden we dat op andere vlakken goed kunnen maken.'
De FIA wil in ieder geval voorkomen dat 2014 zich herhaalt, dus dat één fabrikant een groot voordeel heeft. Daarvoor is een systeem opgezet dat na drie periodes van zes races de balans wordt opgemaakt. De fabrikanten die qua vermogen tussen de twee en vier procent tekortkomen ten opzichte van de beste ICE, krijgen een extra upgrade. Fabrikanten met meer dan vier procent achterstand krijgen twee upgrades.
'Ik denk dat dat een goede opzet is', zegt Rushbrook, die ook weet dat het destijds om Mercedes ging. 'Uiteindelijk is dat positief voor de sport. We willen dat iedereen de kans krijgt om competitief te zijn. Wat Toto zegt klopt ook gewoon, hè', verwijst hij naar de Mount Everest-opmerking van Wolff. 'Zoals ik al eerder zei werken we met veel ervaren mensen. We denken dat we er goed voor staan, maar we zullen dat pas zien als de auto's de baan opgaan.'
loading
Populair F1-Nieuws
Laatste F1-Nieuws
Laatste reacties

Loading