Voormalig ontwerper zinspeelt op nieuwe glorietijd McLaren: 'Interessante opmerking van Norris'

Opinie
zondag, 28 december 2025 om 9:00
lando-norris-mclaren-gp-abu-dhabi-2025-zaterdag-11
Dat McLaren aan het begin van het ground-effect-tijdperk amper een probleemloze ronde kon rijden, vergat men massaal in 2025. De Britse renstal krabbelde halverwege 2023 op en wist enorme stappen te zetten richting 2024, waar de puntjes op de i werden gezet voor 2025. Oud-ontwerper Gary Anderson bewondert het werk van McLaren, maar duikt ook in een paar details.
'Als je een lang en zwaar Formule 1-seizoen eerlijk wilt beoordelen, moet je vermijden in de val te trappen dat het laatste deel van het jaar het meest vers in je geheugen ligt', begint Anderson, die voor onder anderen Jordan en Stewart heeft gewerkt. 'Toen de reglementen in 2022 werden geïntroduceerd, kon McLaren tijdens de tests in Bahrain nauwelijks een probleemloze ronde rijden', schrijft hij verder.
'Het team eindigde dat jaar als vijfde in het kampioenschap met slechts 159 punten. Daarna volgde een opmerkelijke ommekeer: vierde in 2023 met 302 punten. Eerste in 2024 met 666 punten, en dit jaar opnieuw eerste, ditmaal met 833 punten. Dit laat zien wat er mogelijk is als je de tijd neemt om te begrijpen wat een auto nodig heeft binnen een set reglementen om constant snel te zijn', vervolgt Anderson in zijn analyse voor The Race.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
lando-norris-mclaren-abu-dhabi-zondag-kampioen
De nieuwe wereldkampioen: Norris.
'Ja, de McLaren was op sommige circuits iets beter dan op andere, maar hun definitie van 'slecht' lag ver boven wat de meeste teams op hun best konden dromen. De auto was vooral sterk in het onder controle houden van de temperatuur van de achterbanden, al was inhalen altijd lastig, omdat hij veel downforce had en daardoor tot de auto's met meer luchtweerstand behoorde', schrijft de voormalig ontwerper.

Opmerking Norris

Hoewel de MCL39 duidelijk de dominante auto was, begon dat richting het einde van het seizoen weer wat te veranderen. Red Bull Racing besloot tot het laatste moment de ruimte te zoeken om te doorontwikkelen, terwijl McLaren de middelen naar 2026 verschoof. 'Norris maakte een interessante opmerking toen hem werd gevraagd waarom hij aan het einde van de race niet meer gas terugnam na het veiligstellen van de derde plaats in Abu Dhabi', wijst Anderson aan.
'Hij zei dat de auto moeilijker te besturen wordt als je te veel inhoudt. Dat komt door de mate van anti-dive, anti-lift en pro-squat die McLaren toepast. Als je de auto niet correct belast bij het remmen en accelereren, is het gemakkelijker om een wiel te blokkeren of een fout te maken', schrijft de Brit verder. 'Als McLaren tijdens de volgende regelcyclus kan voortbouwen op dit succes, zou het terug kunnen keren naar de gloriedagen waarin Senna en Prost met elkaar vochten.'

Uitzonderlijke coureurs

De McLaren-manier, die inhoudt dat er geen eerste rijder wordt aangewezen, bevalt Anderson wel. 'De McLaren-coureurs zijn allebei uitzonderlijk, ondanks dat ze geen perfect seizoen hadden', oordeelt Anderson. 'In het begin van het jaar was Piastri de relaxte factor, terwijl Norris wat meer gespannen was en sneller onder druk fouten maakte. De andere coureurs om hem heen wisten dat en speelden daarop in.'
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
oscar-piastri-lando-norris-mclaren-abudhabi-vrijdag (2)
Anderson verwacht meer gevechten tussen deze twee in 2026.
In het laatste, 'derde' deel van het seizoen veranderde dat en was Piastri degene die fouten maakte. Na de Grand Prix van Italië duurde het een aantal races voordat hij weer op het podium stond. 'In de laatste races toonden beiden de volwassenheid en het zelfvertrouwen die nodig zijn om races te winnen en daarmee ook het kampioenschap', is Anderson van mening, die blij was om de ommekeer te zien.
'Als McLaren het in 2026 goed voor elkaar krijgt met de auto, wordt het opnieuw een keihard gevecht tussen deze twee, die dankzij de ervaring van dit jaar alleen maar sterker zullen zijn', sluit de oud-ontwerper af. Piastri zal komend jaar zijn vierde Formule 1-seizoen ingaan en heeft al voor een titel gevochten. Die ervaring zal hem mogelijk goed doen in het nieuwe tijdperk van de Formule 1.
loading
Populair F1-Nieuws
Laatste F1-Nieuws
Laatste reacties

Loading