Piastri kan niet wennen aan nieuwe regels: "De aard van het racen is anders"

Formule 1
donderdag, 16 april 2026 om 21:32
oscar-piastri-mclaren-gp-japan-2026-zondag-10
Oscar Piastri heeft uitgelegd waarom de overstap naar de 2026-auto’s zoveel meer vraagt van coureurs dan alleen een kleine aanpassing van hun rijstijl. De McLaren-coureur stelt dat vrijwel iedereen op de grid bezig is met het herprogrammeren van automatismen die in eerdere jaren juist vanzelfsprekend waren geworden. Volgens de Australiër zijn de huidige auto’s fundamenteel anders dan wat de rijders in de Formule 1 of in de opstapklassen gewend waren, waardoor er opnieuw geleerd moet worden hoe het maximale eruit gehaald kan worden.
Daarbij draait het volgens Piastri niet alleen om pure snelheid, maar vooral om de manier waarop een ronde wordt opgebouwd. Waar in eerdere seizoenen grip en balans vaak centraal stonden, spelen nu energieverbruik en batterij-inzet een veel grotere rol. Daardoor zijn niet alleen races anders geworden, maar ook kwalificaties en duels op de baan. Voor coureurs betekent dat dat oude reflexen minder bruikbaar zijn geworden en dat er in korte tijd nieuwe gewoontes moeten worden ontwikkeld.

Betere start?

“Ja, dat is zeker het geval geweest”, zegt Piastri over de noodzaak om zijn rijstijl aan te passen op de website van McLaren. Tegelijk benadrukt hij dat hij daarin niet uniek is. “Ik denk dat dit voor iedere coureur op de grid geldt.” Volgens de McLaren-rijder wordt met elke extra kilometer duidelijker hoe anders deze generatie auto’s is. “Hoe meer tijd we rijdend doorbrengen, hoe meer we onze eerder aangeleerde instincten beginnen aan te passen”, legt hij uit. Juist dat proces is volgens hem cruciaal om competitief te worden.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Piastri-zondag-China-McLaren-9
Piastri kon pas in Japan aan zijn eerste Grand Prix starten.
Piastri maakt duidelijk dat de 2026-auto’s op technisch vlak zo sterk afwijken van hun voorgangers, dat er niet simpelweg sprake is van fine-tuning. “Deze auto’s zijn fundamenteel zó anders dan alles wat we hiervoor in de Formule 1 of op de ladder naar de Formule 1 hebben gereden, dat je heel veel technieken opnieuw moet leren om eruit te halen wat erin zit”, zegt hij. Daarmee onderstreept de Australiër dat het aanpassen van rijstijl dit keer dieper gaat dan alleen een wijziging in afstelling of benadering.
Een van de grootste veranderingen zit volgens Piastri in het gebruik van de batterij. “Een van de grootste veranderingen is de focus op batterij-inzet”, zegt hij. Daarmee doelt hij op een aspect dat dit jaar veel bepalender is geworden voor prestaties. “Dingen als liften op de rechte stukken om energie terug te winnen, en vervolgens de kracht die we hebben bij het uitkomen van bochten, zijn allemaal nieuwe elementen”, legt hij uit. De coureur moet dus veel bewuster nadenken over wanneer hij aanvalt en wanneer hij juist spaart.
Die batterijcomponent heeft volgens Piastri ook grote gevolgen voor de kwalificatie. Waar een snelle ronde eerder vooral draaide om grip, vertrouwen en een foutloze uitvoering, is dat nu een stuk ingewikkelder geworden. “Dat batterijaspect werkt ook door in de kwalificatie, waar het niet langer alleen om grip draait, maar veel meer tactisch wordt rondom energiemanagement”, zegt hij. Daarmee schetst Piastri een beeld van een Formule 1 waarin ook een kwalificatieronde steeds meer een strategisch spel is geworden.
Daarnaast merkt de McLaren-coureur dat de auto fysiek ook anders aanvoelt dan vorig jaar. Zonder de hoeveelheid ground-effect-downforce van de 2025-auto’s is het gedrag volgens hem minder stabiel. “Zonder de ground-effect-downforce die de auto’s van 2025 hadden, kunnen de auto’s losser aanvoelen, waardoor ze sneller gaan glijden”, zegt Piastri. Dat heeft vervolgens weer invloed op de banden en dus op de manier waarop een coureur een stint of een kwalificatieronde moet benaderen. Ook op dat vlak moest hij zich aanpassen.

Grote veranderingen

Niet alleen het rijden van een ronde, maar ook het racen zelf is daardoor veranderd. Piastri ziet dat vooral terug in gevechten op de baan, waar energiebeheer nu een veel grotere rol speelt dan voorheen. “De aard van het racen is anders en dat is iets waar rekening mee gehouden moet worden als je kijkt naar hoe je inhaalt”, zegt hij. Volgens de Australiër komt het daardoor steeds vaker neer op timing en spelinzicht. “Het draait veel meer om batterij-inzet, dus het komt terug op dat idee van een schaakspel.”
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
oscar piastri win china 2025 mclaren
Piastri was afgelopen jaar succesvoller.
Ondanks de achterstand waarmee McLaren het seizoen begon, blijft Piastri optimistisch over wat er nog mogelijk is. De Australiër gelooft dat zijn team later dit jaar weer structureel vooraan kan meedoen. “Ik heb vertrouwen in dit team dat we dit seizoen weer consequent mee zullen vechten om zeges”, zegt hij. Daarbij wijst hij erop dat McLaren in de derde race al dichterbij kwam dan aanvankelijk werd verwacht. Zonder safety car had er volgens hem zelfs serieus uitzicht kunnen zijn op de overwinning.
“We hebben nog veel werk te doen om weer constant vooraan te staan, maar het dichten van het gat naar Mercedes en het beter ontwikkelen dan de rest van het veld ligt binnen onze controle”, zegt Piastri. Daarmee laat hij zien dat hij niet alleen spreekt over gevoel, maar ook over concrete doelen. De McLaren-coureur put bovendien vertrouwen uit eerdere seizoenen, waarin het team zich ook wist terug te vechten. “Dit team heeft bewezen dat we dingen kunnen omdraaien”, zegt hij.
loading
Populair F1-Nieuws
Laatste F1-Nieuws
Laatste reacties

Loading