De slotfase van de Grand Prix van Groot-Brittannië zorgde voor veel frustratie bij de fans op Silverstone. De hoop op een spannend gevecht in de laatste ronde verdween toen de safetycar op de baan bleef tot de finish. Volgens Louis Dekker was vooral de manier waarop dat werd gecommuniceerd pijnlijk en de NOS-analisten menen dat er echt iets aan gedaan moet worden om herhaling te voorkomen. Dekker, die ter plekke was, zag de fans reageren. “Het publiek was echt dolenthousiast, vooral toen die ene melding op het scherm kwam:
Safety car in this lap. Nou, ik heb toch een hoop teleurstelling gezien en gehoord”, vertelt de journalist. Volgens Dekker was de reactie van de fans duidelijk merkbaar. “Ik heb nog nooit een menigte zo hard synchroon horen zuchten. De frustratie spatte ervan af”, stelt hij in de
NOS Formule 1-podcast.
FIA liegt: sowieso een menselijke fout
De situatie voelde volgens hem alsof een spannende ontknoping plotseling werd weggenomen. “Het is alsof je heel lang achter een worstje aanloopt en dan trekt ineens iemand, op het moment dat je denkt:
Ik hap erin, is dat worstje weg. Zo voelde het een beetje.” De teleurstelling deed volgens Dekker direct denken aan eerdere controversiële momenten in de Formule 1. “Er werd ook meteen verwezen naar Abu Dhabi uiteraard, naar
Michael Masi en het beruchte moment dat Hamilton werd ontroond door Verstappen”, legt hij uit.
De
FIA gaf later aan dat er sprake was van een softwareprobleem, maar Dekker vindt dat de kern van het probleem ergens anders lag. Het statement van de FIA gelooft hij niet helemaal. “Voor het gemak geen menselijke fout, want de FIA maakt natuurlijk bijna nooit menselijke fouten. Nee, het was de software”, zegt hij kritisch.
Jeroen Bleekemolen sluit zich daarbij aan. “Dit is gewoon een menselijke fout geweest. Je moet een knopje drukken om dingen te activeren. Ze hebben gewoon niet goed nagedacht”, stelt de voormalige coureur.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Er werd na de crash van Verstappen niet meer geracet.
Volgens Bleekemolen had de FIA eerder kunnen ingrijpen om alsnog een echte racefinish mogelijk te maken. “Ze hadden volgens mij ook een ronde eerder al kunnen beginnen. Want de baan was schoon, er was niks aan de hand”, legt hij uit. De twijfel over de achterblijvers speelde volgens hem een grote rol. “Wat gaan we doen? Gaan we die achterliggers er nog eens uit halen? De lapped cars? Ja, als je dat helemaal gaat doen, is dat een lang proces.”
Bleekemolen vindt dat de focus uiteindelijk moet liggen op het creëren van een spannende finish. “Het doel moet zijn om te finishen met een gevecht. Dat is in principe wat ze altijd willen”, zegt hij. Volgens hem had de FIA ook in deze situatie sneller kunnen handelen. “Dus ga gewoon, ga gewoon racen.” Nicky Catsburg begrijpt waarom de FIA voor de procedure koos. “Aan de ene kant hebben ze zich aan de regels gehouden, waarvan ik denk: Nou, dat doen ze heel goed. In 2021 hielden ze zich natuurlijk niet aan de regels en dan krijg je ook weer de hele wereld over je heen”, aldus Catsburg.
Aan de communicatie kan nog wel gesleuteld worden
Tegelijkertijd ziet ook hij dat de communicatie beter moet. “Aan de andere kant hebben ze dat foutje gemaakt in de communicatie. Oké, dat kan gebeuren, maar laten we nou zorgen dat dit in de toekomst niet weer gebeurt”, stelt hij. “Ik bedoel, het blijft natuurlijk een sport. Het gaat om de show, het gaat ook om de fans”, benadrukt Catsburg.
Hebben ze in de laatste vijf, zes ronden een safetycar? Dan moeten ze dat volgens Catsburg anders aanpakken. “Dan zorgen we ervoor dat dat unlappen niet gebeurt, of dat als ze aan het unlappen zijn, ze niet hoeven aan te sluiten, zodat we toch in ieder geval nog kunnen gaan racen.” Volgens hem is een kleine wijziging genoeg om de sport beter af te sluiten. “Ze moeten gewoon die regels aanpassen en dan kunnen ze het gewoon de volgende keer veel beter laten eindigen”, concludeert hij.