Kimi Antonelli heeft een ongelooflijk harde klap uitgedeeld in de titelstrijd. Na een inhaalrace vanaf P19 heeft hij net als George Russell zeven carrièrezeges. Max Verstappen was best of the rest in een spectaculaire Italiaanse Grand Prix, al speelde de FIA op twee manieren een dubieuze rol in zijn kansen. Ferrari sloeg ondertussen een modderfiguur voor de tifosi. - Is de titelstrijd beslist?
Ik denk dat Antonelli nu de genadeklap heeft uitgedeeld, ja. Dat merk je ook aan de reactie van George Russell. Hij staat tweede in het kampioenschap, maar gooit de handdoek in principe in de ring. "Ik accepteer het", liet hij letterlijk weten. Als zelfs de nummer twee in het kampioenschap niet meer in een wereldtitel gelooft, is het wel duidelijk welke kant het opgaat.
Antonelli deelde dan ook een driedubbele mokerslag uit. Dit was dé uitgelezen kans voor Russell,
Lewis Hamilton, en
Lando Norris om punten goed te maken op de Italiaan. Hamilton zag zijn achterstand met zeventien punten oplopen en Norris verloor dertien punten, terwijl hij niet meer de marge had om mindere resultaten te pakken. Vorig jaar eindigde Verstappen in zijn inhaalrace elke keer op het podium. Dat is Norris nu al niet gelukt.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Wordt dit de jongste wereldkampioen ooit?
Russell kreeg de grootste klap te verwerken. Als je als tweede start met een auto uit het middenveld voor je, met je teamgenoot op P19, is het niet bepaald fijn als je in ronde 18 al naar zijn achtervleugel kijkt. Het is dan ook volledig logisch dat Russell het definitief opgeeft en zich op dagsuccessen gaat richten. Dat wordt al moeilijk genoeg, want hij is dit jaar nog nooit sneller geweest dan Antonelli op zondag.
Antonelli greep niet alleen meer punten dan zijn uitdagers, maar hij gaat de komende races nu ook nog in met een verse power unit. Russell, Hamilton en Norris moeten allemaal nog een keer een straf incasseren, dus de voorsprong zal zo alleen maar meer oplopen. Antonelli neemt wellicht nog een zesde verbrandingsmotor, later in het seizoen, maar dat zou hem slechts een gridstraf van vijf plekken opleveren. Tot slot speelt dit ook qua vertrouwen een grote rol. Antonelli voelt zo steeds minder titeldruk, terwijl de moed bij de concurrentie in de schoenen zakt.
- Waar eindigt de carrière van Antonelli?
Dat blijft giswerk, maar de kans is levensgroot dat er nog veel meer prijzen aankomen. Sinds het hybride tijdperk is
Mercedes gewoon duidelijk het sterkste team, gemiddeld genomen. In 2027 zal de pas 20-jarige coureur ook de torenhoge favoriet zijn. Alle lichten staan op groen bij het supertalent, en hij heeft meer tijd aan zijn zijde dan welke andere wereldkampioen uit het verleden dan ook. Antonelli lijkt me niet de coureur die op 31-jarige leeftijd ermee stopt. Hij kan nog twintig jaar mee.
Als Verstappen ook over een goede auto beschikt komende seizoenen, krijgen we een fabelachtige strijd, maar het lijkt nu al zeer waarschijnlijk dat Antonelli later in zijn carrière een gooi kan doen naar de records van Michael Schumacher, Lewis Hamilton, en wellicht Max Verstappen.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Verstappen feliciteert Antonelli.
Antonelli wordt alleen maar beter. Dat hebben we aan een 20-jarige Verstappen gezien. De Limburger was in 2017 en 2018 al erg sterk, maar is jaar na jaar alleen maar beter geworden. Antonelli zal in 2032 veel sterker zijn dan nu. In de eerste helft van dat seizoen is hij pas 25 en dat is serieus beangstigend voor de rest.
- Wat vond je van de race?
Ik vond het de leukste race van het seizoen, maar wel met een paar kanttekeningen. Het is jammer dat
Monza niet langer de Temple of Speed was, maar qua racen was het wél een succes. Ondanks het gebrek aan elektrisch vermogen ging het niet over
superclipping en dat is een opluchting. De auto's kunnen elkaar dit jaar veel beter volgen in de bochten, en dat zorgde ervoor dat de slipstream extra krachtig werd.
Inhalen was wat mij betreft wel wat té eenvoudig. Antonelli was natuurlijk ijzersterk, maar zijn opmars van P19 naar P1 in achttien ronden tijd voelde niet zo speciaal aan als andere inhaalraces. Eigenlijk was na vijf ronden al duidelijk dat Antonelli de favoriet was, al had dat ook te maken met twee supersterke openingsronden.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Saai was het niet in Monza.
Dat het inhalen zo makkelijk was, gaf de race wel een totaal andere dynamiek. Je zag groepjes ontstaan en zoals
Oscar Piastri aangaf was het ideaal om aan te sluiten achter een iets snellere coureur. Met de slipstream en de
overtake mode leidde dat tot snellere rondetijden, en zo kon je proberen om een rivaal af te schudden. Het is goed dat niet elke race zo gaat, maar voor één keer was dit wel leuk. Het had zelfs wat weg van racen op
ovals, waar je als koploper ook niet aan je achtervolgers kunt ontsnappen.
- Zat er meer in voor Verstappen?
Nee, dit was met deze auto echt het maximaal haalbare. Het is voor de Nederlander jammer dat Antonelli en niet Russell stopte tijdens de Virtual Safety Car. Russell was net iets sneller dan Verstappen, maar daar had de Limburger makkelijk bij kunnen aansluiten. Hij had de Brit dan in de slotfase zelfs nog kunnen aanvallen. Antonelli was veel sneller dan Russell en Verstappen kon net niet aanklampen in de overtake mode van de Italiaan.
Verstappen gaf zelf aan dat hij het einde niet zou hebben gehaald op de mediumbanden. De pitstop overslaan was dus geen serieuze optie. Het enige alternatief was nog om na de rode vlag al met harde banden te rijden en niet meer te stoppen, maar ook dan denk ik dat Mercedes buiten bereik was gebleven. Verstappen viel verder al op met meerdere prachtige inhaalacties buitenom. Hij liet zichzelf echt van zijn beste kant zien. Dat was gezien het gebrek aan vermogen ook noodzakelijk.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Italië juicht voor Verstappen.
De FIA speelde dit weekend sowieso een dubieuze rol. Ten eerste werd heel duidelijk dat het ADUO-rapport kant noch wal raakt. In Monza speelde het energiemanagement niet zo'n belangrijke rol, omdat de oplaadlimiet zo laag lag. De verbrandingsmotor was belangrijker en toch was Mercedes duidelijk sneller. Dat zag je onder meer aan de poleposition van Pierre Gasly en aan het feit dat Verstappen de McLarens ondanks zijn versere banden niet kon afschudden.
Verstappen liet dan ook weten dat hij een 'slak' en een 'schildpad' op het rechte stuk was. Ondertussen blijft onduidelijk hoe de FIA de prestaties van de verbrandingsmotor meet, maar iedere kijker kan zien dat de conclusies van de FIA niet matchen met het beeld op het circuit.
- Waarom reed Verstappen met schade rond?
De FIA speelde ook specifiek bij Verstappen een controversiële rol. De Limburger gaf in Q1 al aan dat er iets mis was aan de achterkant van zijn RB22. Na de kwalificatie liet hij weten dat de FIA soms wel en soms geen toestemming geeft om onderdelen te vervangen. Op zondagochtend werd duidelijk uit de documenten van het bestuursorgaan dat
Red Bull niks had mogen aanpassen. Het was dus geen wonder dat Verstappen in de race al snel liet weten dat zijn auto
completely broken was.
Volgens de regels mag een team in Parc Fermé wel onderdelen vervangen als de veiligheid of betrouwbaarheid op het spel staat. Bij Red Bull was er ogenschijnlijk onvoldoende bewijs, maar negen andere coureurs, die bijna allemaal niet hadden geklaagd, kregen wél nieuwe onderdelen. Dit is duidelijk een kwestie van met twee maten meten. Waarom mogen zij wel wat aanpassen en Red Bull niet?
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Jo Bauer vond dat Red Bull onvoldoende bewijs had.
Red Bull kon namelijk ook geen voordeel uit de situatie halen. Het onderdeel moet vervangen worden door een exemplaar van dezelfde specificatie. Is het onderdeel kapot, dan is het wel zo veilig om het te vervangen. Als het onderdeel niet kapot was, had Red Bull er ook geen voordeel uit kunnen halen.
De opstelling van de FIA is dan ook zeer bijzonder te noemen. Ik vermoed dat het te maken heeft met de eerlijkheid van Red Bull en Verstappen. De Nederlander zei na de kwalificatie dat het niet gevaarlijk was, omdat het vooral in langzame bochten een rol speelde. Volgende keer moeten ze gewoon roepen dat dit gevaarlijk kan zijn en Verstappen daardoor kan crashen. Dat lijkt het codewoord te zijn dat de rest wel gebruikt bij de FIA.
- Wat valt er over het weekend van Ferrari te zeggen?
Heel veel en heel weinig. Ferrari mag wel een ijzersterk rijdersduo hebben, maar ze beschikken niet over de toppers uit het Formule 1-veld. Dat zijn Antonelli en Verstappen, en in mindere mate wellicht ook Norris. Ferrari heeft dit seizoen geen verkeerd pakket, maar ze maximaliseren zelden. Zo word je nooit kampioen.
Leclerc en Hamilton gunnen elkaar al niks als er geen titel op het spel staat, maar alleen een degelijk resultaat in een thuisrace. Hamilton had die actie in de eerste chicane nooit moeten inzetten, want het was duidelijk dat die ruimte zou verdwijnen. Leclerc had zijn teamgenoot wat meer ruimte moeten gunnen. Dat Hamilton achteraf in de media kritiek uit op het beleid bij Ferrari, is wel het toppunt.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Hamilton rijdt bij de start door de grindbak en valt terug.
Wat gaat er dan gebeuren als ze wél voor de wereldtitel strijden? Als de Ferrari iets sterker zou zijn en ze met Antonelli om de wereldtitel zouden strijden, kun je meteen invullen dat ze harder tegen elkaar gaan strijden dan tegen de Mercedes-coureur. Dit is wel een serieus probleem voor Ferrari, want met dit rijdersduo worden ze dus alleen kampioen als ze dominant zijn en dat lijkt op de korte termijn onwaarschijnlijk.
- Hoe beoordeel je het weekend van Lawson?
Wellicht is het heel hard, maar Lawson heeft wat mij betreft laten zien waarom hij volgend jaar helemaal niet op de grid moet staan. Ja, in Zandvoort deed hij het prima, maar hij is niet zo getalenteerd als Verstappen, Isack Hadjar, of Arvid Lindblad, en hij is ook geen sterke teamspeler. In Zandvoort viel hij Verstappen al op agressieve wijze aan, terwijl duidelijk was dat Verstappen wel met de mannen voor hem kon strijden en Lawson tussen de topteams en het middenveld zou eindigen. Hij had het recht wel om Verstappen aan te vallen, maar erg verstandig was het gewoon niet.
In Italië liet hij zich weer niet van zijn beste kant zien. In Q2 gaf hij eerst Verstappen een slipstream en daarna kreeg hij een slipstream terug. Mede door oponthoud achter Piastri viel hij als veertiende af, terwijl hij Q3 had moeten halen. Ook zonder slipstream had hij dat gewoon moeten halen. Daarnaast kon Red Bull er niks aan doen dat Piastri lag te slapen. Lawson stak de hand niet in eigen boezem en wees niet naar Piastri, maar haalde via de boordradio uit naar Red Bull over het rijden in vrije lucht.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Lawson was opvallend kritisch op Red Bull.
Na de kwalificatie viel het al met potlood in te vullen dat hij op zondag schade zou rijden. Lawson rijdt vaak veel te agressief, zeker in zo'n inhaalrace. De startposities waren totaal niet belangrijk, maar door vleugelschade op te lopen, hielp hij zijn race om zeep. Als Nico Hülkenberg zo kritisch op je is, is dat wel het moment om in de spiegel te kijken. Lawson is gewoon echt geen teamspeler en geen slimme coureur.
Op 24-jarige leeftijd is hij duidelijk geen toekomstige meerwaarde voor
Red Bull Racing. Dan kunnen de Oostenrijkers beter doorschakelen en Formule 2-talent Nikola Tsolov zijn kans gunnen. De Bulgaar kan zich dan meteen meten met Lindblad, zodat Red Bull een goede keuze kan maken tussen beide talenten voor het moment dat er een plekje vrijkomt bij het hoofdteam.
- En wat is je oordeel over Tsunoda?
Ik was in de Formule 2 altijd fan van Tsunoda en gunde het hem in de Formule 1 ook wel, maar in Italië viel hij wel negatief op door een extra formatieronde te veroorzaken. Dat gaat hem vermoedelijk nog zijn punt kosten. Hij rijdt wel goed, maar dit soort kleinigheden helpen niet mee als Haas twijfelt tussen Esteban Ocon en Tsunoda.
Om eerlijk te zijn, zijn beide coureurs niet echt meer een aanwinst in dit startveld. Haas zou er dan ook goed aan doen om een nieuw talent in te zetten en beide ervaren mannen over te slaan. Het lijkt er ook steeds meer op dat Rafael Câmara overwogen wordt. Een nieuw talent zou goed zijn voor de Formule 2, en de Braziliaan is ook nog een Ferrari-talent. Bearman is inmiddels stabiel en ervaren genoeg om de kopman van het team te zijn, en een Braziliaanse coureur is commercieel ook aantrekkelijk voor Haas.