Johnny Herbert maakt korte metten met het idee dat Lewis Hamilton het slachtoffer zou zijn van de stewards. Volgens de voormalige Formule 1-coureur is de relatie tussen de coureurs en de wedstrijdleiding doorgaans juist goed en is Hamiltons tijdstraf simpelweg het gevolg van een fout die hij zelf maakte. Van een persoonlijke afkeer of een vermeende 'vendetta' richting de Ferrari-coureur is volgens Herbert geen sprake. Herbert legt uit dat de verhouding tussen beide partijen normaal gesproken gebaseerd is op duidelijke afspraken. “De relatie tussen de stewards en de coureurs is doorgaans erg goed. De richtlijnen voor coureurs zijn bekend", zegt hij tegen
Casinostugan. Volgens hem is het logisch dat coureurs willen dat incidenten vanuit hun perspectief worden bekeken, maar betekent dat niet dat de stewards de regels naar eigen inzicht kunnen aanpassen.
Er moet ergens een lijn getrokken worden, en als deze overschreden wordt, maakt het niet uit in welke mate. “Als er iets op het circuit gebeurt en hij rijdt bijvoorbeeld te hard, maakt het niet uit of hij een halve kilometer te hard rijdt: het is een straf”, stelt Herbert. Volgens hem kan een coureur zich vervolgens niet beroepen op een tegenslag of een ander excuus. “Je kunt niet zeggen dat het een beetje pech was!”
Partijdigheid is klinkklare onzin
Al werd er door fans wel eens gegrapt dat elk wissewasje tijdens de race vijf seconden tijdstraf voor Esteban Ocon betekende, het idee dat een steward een coureur bewust zou kunnen benadelen omdat hij hem niet mag, wijst Herbert resoluut van de hand. “Je kunt en mag geen straf geven aan een coureur die je misschien niet mag. Zo werkt het niet.” Daarbij wijst hij op de manier waarop de beslissingen worden genomen. “Er zitten vier stewards in de kamer, en zij werken zeer nauw samen”, zegt de man die hier zelf ooit bij hoorde.
Volgens Herbert zouden de stewards zichzelf bovendien grote problemen bezorgen als ze bewust van de richtlijnen zouden afwijken. “Je kunt niet buiten de regels en richtlijnen treden, want dan creëer je veel meer andere problemen en maak je de coureurs boos.” Daarom vindt hij dat een coureur uiteindelijk ook zelf verantwoordelijkheid moet nemen. “Een coureur kan het systeem niet de schuld geven”, zegt de Brit heel stellig.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Herbert was zelf ook steward en spreekt uit ervaring over de beschuldigingen.
Consistentie is volgens Herbert het belangrijkste criterium voor de wedstrijdleiding. “De consistentie in het opleggen van straffen is de sleutel. Het is juist die consistentie die de teams en de coureurs altijd willen.” Naar zijn mening leveren de stewards daar goed werk in. “En dat is wat de stewards volgens mij heel, heel goed doen”, meent Herbert, die zelf ook wel eens beticht werd van partijdigheid.
Hamilton had volgens Herbert dan ook simpelweg naar zichzelf moeten kijken. “Zijn straf voor te hard rijden was zijn fout, punt uit. Daar kun je niemand anders de schuld van geven”, trekt Herbert een duidelijke lijn. De voormalige coureur vindt bovendien dat Hamilton op een cruciaal moment een foutje maakte. “Dat is een inschatting die hij volledig verkeerd heeft gemaakt.”
Geen excuus en geen persoonlijke vendetta
Dat roept bij Herbert ook de vraag op of de Hamilton van vroeger dezelfde fout zou hebben gemaakt. “Zou de Lewis van tien jaar geleden dat hebben gedaan? Waarschijnlijk niet”, vermoedt de Brit. Waarom het de zevenvoudig wereldkampioen na twintig jaar in de Formule 1 wel nog overkomt, kan Herbert niet verklaren. “Waarom hij die inschatting zo volledig verkeerd heeft gemaakt, weet ik niet”, geeft hij toe.
Van een persoonlijke strijd tussen Hamilton en de stewards is volgens Herbert in ieder geval geen sprake. “Uiteindelijk is er geen excuus. Het is niet alsof de stewards een vendetta tegen Lewis hebben”, weet hij zeker. Daarom heeft Herbert ook een duidelijke boodschap voor Hamilton. “Zo werkt het niet. Hij moet gewoon ophouden met het maken van die fouten die hem in die situatie brengen”, sluit hij met een duidelijk bericht aan Hamilton af.