In 2026 is het voorlopig de laatste keer dat we een Formule 1-weekend op het circuit van Zandvoort hebben, want na dit jaar verdwijnt de Grand Prix van Nederland van de kalender. Voormalig directeur van Circuit Zandvoort Jim Vermeulen spreekt van een trieste situatie, en hij verklaart ook hoe het eraan toeging in zijn tijd. Daarin onthult hij een verhaal over een gesprek met toenmalig Formule 1-baas Bernie Ecclestone. De race in Zandvoort kwam voor het eerst weer terug in 2021, en dat is natuurlijk grotendeels te danken aan de opmars van
Max Verstappen. De Limburger maakte zijn debuut in 2015 in de Formule 1, en direct raakte een grote schare fans in rep en roer door de toen nog zeventienjarige Nederlander. Het werd beter en beter, want al snel groeide Verstappen uit tot een winnaar. Hij won zijn eerste race in 2016 met
Red Bull Racing.
Zandvoort verdwijnt van de kalender
De Formule 1-gekte houdt nog altijd stand, en intussen is de Nederlander viervoudig wereldkampioen. Toch verdwijnt Zandvoort per 2027 van de kalender. Vermeulen heeft een duidelijke mening over het verdwijnen van de GP van Nederland. 'Het is triest. Ik had het dan ook geen slecht idee gevonden als Zandvoort en Spa waren gaan wisselen', zo verklaart hij tegenover Motorsport.com. 'Om elk jaar weer succesvoller te moeten zijn dan het vorige jaar, dat gaat zich ook wreken. Op een gegeven moment is de glans er wel vanaf', zo verklaart hij over Zandvoort.
'En dan krijg je een of twee mindere jaren, die je weleens de kop zouden kunnen kosten', aldus Vermeulen. Er wordt ook gesproken over een mogelijke vervanger op Zandvoort, zoals IndyCar of NASCAR. Vermeulen heeft er zijn twijfels bij. 'Geen idee of dat aanslaat. Ik ben ooit eens naar de Champ Car-race in Duitsland geweest, op de Lausitzring. Ik vond het helemaal niks. Het was een mooie zonnige dag en ik heb zitten slapen op de tribune', stelt hij over een eventuele vervanger.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Zandvoort verdwijnt na dit jaar van de kalender.
Het is lang geleden dat Vermeulen aan het roer kwam te staan van Circuit Zandvoort; daarvoor moeten we namelijk helemaal terug naar 1981. Hij blikt terug op een telefoontje met Bernie Ecclestone over de mogelijkheid voor een race op Zandvoort in 1982. 'Ik heb zelf natuurlijk ook ooit dat telefoontje van Bernie Ecclestone gehad met de vraag: hoe lang duurt het om een Grand Prix te organiseren?', zo kijkt hij terug. 'Zes weken was mijn antwoord. Ecclestone zei: dan heb jij een Grand Prix. Dat was natuurlijk bluffen van mijn kant, en uiteindelijk was het helemaal nog niet zo simpel', openbaart Vermeulen.
Vermeulen ziet het somber in
Een andere optie voor een GP in Nederland zou het TT Circuit in Assen zijn, maar dat ziet Vermeulen niet snel gebeuren. 'Als ik zie voor wat voor bedragen er tegenwoordig circuits worden gebouwd, zoals in Vietnam – waar niet eens een Grand Prix is gekomen – en in het Midden-Oosten… Nee, als Assen een Grand Prix zou willen, dan moeten ze zorgen dat ze kunnen inspringen bij een noodgeval', zo legt hij uit. 'Maar met een kalender met 24 Grands Prix kan dat zomaar een keer gebeuren. Ik denk dat Assen het binnen een maand of zes weken wel zou kunnen', aldus de voormalig directeur.
Vermeulen ziet ook hoe de tijden zijn veranderd. Vroeger werden er hele andere dingen gevraagd. 'We bouwden in die tijd onze opslagloods – waar normaal gesproken onze vrachtwagens en een bulldozer stonden – om tot perszaal. Vervolgens hadden we een heel heet weekend', zo vertelt hij. 'De airconditioners die we gehuurd hadden, joekels van dingen, konden er gewoon niet tegenop koelen. Daardoor werden we dat jaar door de media bestempeld als de Grand Prix met de slechtste persfaciliteiten', zo besluit Vermeulen over zijn tijd.