Deze nieuwe circuits kunnen we verwachten in de Formule 1

Formule 1
maandag, 04 maart 2024 om 14:05
max verstappen rb20 jeddah saoedi arabie red bull racing zon
In december 2024 veroorzaakte het nieuws dat Zandvoort in 2026 voor de laatste keer een Grand Prix organiseert een ware schokgolf. De organisatie wil echter stoppen op het hoogtepunt en geen financiële risico’s nemen als de interesse van het publiek de komende jaren zou afnemenn. Dat creëert ruimte voor een nieuwe Grand Prix. In 2026 vervangt Madrid Barcelona, maar er staan meer nieuwe circuits op de planning. In dit artikel bespreken we vier circuits die mogelijk aan de Formule 1-kalender worden toegevoegd.

Qiddiya Speed Park, Saoedi-Arabië

Sinds 2021 wordt de Grand Prix van Saoedi-Arabië verreden op het stratencircuit van Jeddah. Al bij de start was echter duidelijk dat het circuit op termijn zou worden vervangen door het Qiddiya Speed Park, gelegen op zo’n 45 kilometer van Riyad. Sinds 2019 is het circuit in ontwikkeling, en in de zomer van 2024 begon de bouw van dit futuristische Formule-1 circuit. Vanaf 2028 moet het Qiddiya Speed Park het huidige circuit in Jeddah vervangen.
Het Qiddiya Speed Park combineert de kenmerken van een stratencircuit met die van een stadionrace. Het circuit wordt langer dan Spa-Francorchamps en zal daarmee het langste in de Formule 1 zijn. Daarnaast wordt Qiddiya naar verwachting het snelste circuit, met topsnelheden tot 320 kilometer per uur. Het circuit telt 21 bochten en kent een hoogteverschil van 108 meter per ronde. Een opvallend kenmerk is de eerste bocht, The Blade, met een stijging van maar liefst 70 meter, vergelijkbaar met een gebouw van 20 verdiepingen. Bovendien krijgt het circuit de grootste tribune ter wereld en een paddock met 80 garages. Qiddiya wordt het middelpunt van een groot amusementsgebied, inclusief Six Flags Qiddiya, een waterpark, een Dragon Ball Theme Park en 43 sportfaciliteiten.

Bangkok Street Circuit, Thailand

In Azië groeit de interesse om een Grand Prix te organiseren. Landen zoals Zuid-Korea, Indonesië en Vietnam hebben concrete plannen, waarbij Vietnam in 2020 al een Grand Prix zou organiseren. Deze werd echter werd geannuleerd vanwege de de coronapandemie.
De grootste kanshebber voor een tweede Zuid-Aziatische Grand Prix, naast Singapore, is Thailand. Door het succes van de Thais-Britse coureur Alex Albon is de belangstelling voor de Formule 1 in Thailand sterk toegenomen. Het plan is om een straatrace te organiseren in de wijk Chatuchak in Bangkok. Het circuit zal naast de twee jaarlijkse racedagen van het hele jaar toegankelijk zijn voor publiek.
In april 2024 bezocht een delegatie van de FIA Bangkok om de mogelijkheden te onderzoeken. Formule 1-baas Stefano Domenicali ontmoette de Thaise premier Thavisin, die benadrukte dat het land over alle benodigde faciliteiten beschikt. Thailand hoopt het circuit in 2027 of 2028 op de kalender te krijgen.

Istanbul Park, Turkije

Het Istanbul Park-circuit heeft al een geschiedenis in de Formule 1. Tussen 2005 en 2011 werd hier de GP van Turkije gehouden, en in 2020 en 2021 keerde het terug op de kalender. De laatste editie trok ruim 190.000 bezoekers. Max Verstappen eindigde in 2020 als zesde. Hoewel hij in zijn kampioensjaar 2021 favoriet was, gezien de odds bij de bookmakers, moest hij Valtteri Bottas voor zich dulden en eindigde hij als tweede in Istanbul Park.
Ondanks de populariteit verdween Istanbul Park daarna opnieuw van de kalender, terwijl de reacties over het circuit altijd buitengewoon positief waren. Istanbul Park is een bijzonder lastig circuit met een aantal uitdagende bochten, die voor veel spektakel zorgen. De nieuwe exploitant wil de Formule 1 graag in 2026 terughalen. In 2024 sprak FIA-president Mohammed Ben Sulayem met de Turkse president Erdogan over een mogelijke terugkeer. Er moet echter nog wel heel wat gebeuren; zo zijn er plannen voor een groot winkel- en entertainmentcentrum rondom het circuit, waarvoor inmiddels toestemming is verleend.
max verstappen rb16b red bull turkije
In 2021 werd er voor het laatst in Turkije geracet. 

Rwanda

Al jaren wordt gespeculeerd over een Grand Prix in Afrika, het enige continent zonder Formule 1-race. Vooral Lewis Hamilton was de afgelopen jaren voorstander van een Grand Prix in Afrika.
Hoewel Zanzibar vaak wordt genoemd, lijken de plannen in Rwanda concreter. Tijdens het Formule 1-gala in december 2024, gehouden in hoofdstad Kigali, diende president Paul Kagame een officieel verzoek in voor een plek op de Formule 1-kalender. Bij een akkoord zal een permanent circuit worden gebouwd nabij de nieuwe internationale luchthaven, op zo’n 40 kilometer van Kigali. De plannen komen niet geheel uit de lucht vallen. Rwanda zet al langere tijd in op sport, met onder andere het shirtsponsorschap van Arsenal en het organiseren van het WK wielrennen in 2025.
loading
Populair F1-Nieuws
Laatste F1-Nieuws
Laatste reacties

Loading