
Volg F1Maximaal.nl op Google
Stel ons als voorkeursbron in om onze artikelen vaker op Google te zien
Voeg toe als voorkeursbron op GoogleAdrian Newey maakt zich zorgen over de huidige situatie. Dat is de conclusie van Martin Brundle, die de meesterontwerper recentelijk sprak. Bij Honda heeft men ook al publiekelijk toegegeven dat er zorgen zijn over de verbrandingsmotor. De teambaas van Aston Martin lijkt de verwachtingen dan ook te temperen, nadat het Britse team ook nog later aan de wintertests begon.
Newey heeft een legendarische status in de sport. Als ontwerper is hij mede verantwoordelijk voor 25 wereldtitels in de Formule 1: dertien constructeurstitels en twaalf coureurstitels. Bij al zijn vorige werkgevers haalde Newey de absolute top. Williams, McLaren, en Red Bull Racing konden profiteren van zijn genialiteit, maar in 2024 kondigde Newey zijn vertrek bij Red Bull aan. Bij Aston Martin is hij niet alleen verantwoordelijk voor het ontwerp van het chassis, maar is hij ook de teambaas.
Kunststukje van Newey
Aston Martin blonk uit door afwezigheid op de eerste dagen van de shakedown-week. Lance Stroll kon pas laat op donderdagmiddag de eerste meters rijden, waarbij het unieke ontwerp van de AMR26 goed te zien was. Daarbij vallen vooral de 'onderkin' of 'pelikaanbek' bij de neus op, de unieke inlaten van de sidepods, en de diffuser en ophanging.
De tekst gaat verder onder de Tweet.
Brundle nam de nieuwe auto onder de loep namens Sky Sports. 'De auto's van Adrian zijn vaak te herkennen aan de prachtige, vloeiende luchtstromen. Dit zie je vaak terug bij zijn auto's. Je ziet ook minder uitstekende onderdelen dan bij sommige andere auto's', merkt de Brit op. Dat kan overigens ook een teken zijn dat Newey het basisontwerp van de AMR26 naar Barcelona heeft meegenomen, en dat er later nog meer vleugeltjes worden toegevoegd.
'We zien een hele duidelijke inham onder de sidepods. We hebben bij de verschillende teams al verschillende interpretaties gezien bij de sidepods', zo doelt Brundle onder meer op de RB22 van Red Bull Racing. 'Ook bij de voorvleugels zien we veel verschillen, maar dat is niet erg verrassend bij de introductie van nieuwe reglementen.' Newey staat erom bekend dat hij van nieuwe reglementen houdt, omdat dit de perfecte kans is om je als ontwerper te onderscheiden, onder meer in de interpretatie van de reglementen.
Zorgen voor Newey
Honda werkte de afgelopen jaren zeer succesvol samen met beide Red Bull-teams en sloot 2025 nog af met drie Grand Prix-zeges op rij. Het Japanse merk koos er in 2020 voor om uit de Formule 1 te vertrekken, waarna Red Bull zijn eigen motorproject opzette. Honda kwam vervolgens terug op haar besluit en kwam zo bij Aston Martin terecht, waar de motorleverancier wederom aan Newey gekoppeld is.
Brundle benadrukt dat er meerdere onzekere factoren zijn bij Aston Martin. 'We kunnen er wel van uitgaan dat Adrian met goede ideeën op de proppen is gekomen', beseft Brundle, 'maar weet hij genoeg over de Aston Martin-windtunnel en de digitale windtunnel en is de correlatie goed?' vraagt de Sky Sports-analist zich af. 'Heeft hij wel de juiste mensen om zich heen, die zijn briljante ideeën op de juiste manier kunnen interpreteren?'
De tekst gaat verder onder de afbeelding.

Newey werkt nu samen met Lance Stroll.
Honda valt tegen
Newey is namelijk nog geen jaar werkzaam voor Aston Martin, dat zich ook nog moet aanpassen aan veel nieuwe faciliteiten. 'Dit is echt een grote uitdaging aan het begin van het seizoen.' Brundle voegde ook een ander zorgpunt toe. 'Adrian zei tegen mij dat Honda aan een inhaalrace bezig is, omdat ze eerst vertrokken uit de sport en toen toch weer terugkwamen.' Newey kent de situatie van Honda uiteraard goed, gezien de jarenlange samenwerking, en meent dus dat de wispelturigheid van Honda alsnog zijn tol eist.
Honda waarschuwde zelf al voor een wat zwakkere start. 'Daar zijn dus vraagtekens over', beaamt Brundle op basis van zijn gesprek met Newey. 'We moeten het afwachten, maar we kunnen er wel zeker van zijn dat Adrian een duidelijk idee heeft van hoe hij wil maximaliseren onder deze reglementen. Laten we hopen dat hij daarin geslaagd is en dat die auto over de baan vliegt.' De verwachting is echter dat de power units in 2026 cruciaal zijn, dus een sterk chassis van Newey is mogelijk niet voldoende voor topresultaten.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.

Koji Watanabe maakt zich zorgen over de verbrandingsmotor.
Brundle gaf verder toe niet verrast te zijn door het vertraagde debuut van Newey. 'Hij is juist legendarisch vanwege het feit dat hij niet snel iets goedkeurt. Dat de auto later arriveerde, verbaasde me dus totaal niet. Adrian pusht echt tot de absolute limiet. Dat heeft hij altijd gedaan, omdat hij de ontwikkelingstijd en het begrip van de auto wil maximaliseren.'
Daarbij speelt het ook een rol dat Newey nu de teambaas is. 'Hij heeft niemand meer boven zich die dit onder controle houdt, zoals Christian Horner of Patrick Head. Hij heeft het zelf voor het zeggen, maar als hij eenmaal begint, weet je zeker dat hij geweldig werk levert. Hij heeft tot de laatste seconde gewacht voordat hij zijn goedkeuring gaf. We moeten het afwachten, maar ik neem aan dat de auto behoorlijk sterk zal zijn dit seizoen.'
Lees ook

Mark HanselmanHoofdredacteur F1Maximaal.nl
Mark Hanselman is sinds 2023 hoofdredacteur bij F1Maximaal.nl.
Populair F1-Nieuws
Laatste F1-Nieuws
Laatste reacties
- Echt he' Als dat achter je aan zit ga je op je vouwfiets nog 300 km pu
Supermax-05-11-2026 - Neen. Lewis gunt het Kimi omdat Kimi -nog- geen bedreiging is voor zijn vermeende GOAT status. Max is dat nadrukkelijk wel, we weten allemaal hoe dat afliep. Zodra Kimi een gevaar wordt voor Lewis' status, is het over met de pret.
peterheijnen3305-11-2026 - De belangrijkste verliespost in 2016 was m.i. Spanje. Had Lewis daar niet gehapt, dan had hij die race waarschijnlijk gewonnen én het wk. En ziedaar de ironie van het leven: in 2025 verliest Max in datzelfde Spanje eigenhandig de punten die hem zijn 5e titel zouden hebben opgeleverd.
peterheijnen3305-11-2026 - Kun je nagaan hoe ongelofelijk goed die Mercedes motor tov de rest was, waarmee je met twee drama queens in de cockpit alsnog 3 opeenvolgende wereldtitels binnen harkte.
peterheijnen3305-11-2026 - Ik denk dat beide het Kimi vooral gunt omdat Russell zodoende geen titel heeft. Beide hebben al genoeg aanvaringen met Russell gehad om hem helemaal niets te gunnen. Russell weet zelf dat zijn kans is geweest. Ik zat gisteren een fimpje op youtube te kijken van iemand die voorspelde dat we de komende jaren weer naar een Max dominantie gaan kijken. Waarom? Omdat RBR in hun eerste jaar dat ze zelfstandig een motor bouwden, uiteraard met Ford, nu al instaat zijn om races te winnen en pole's te pakken. Er is naar mijn weten nog nooit een fabrieksmotor, die voor het eerst meedoet in de F1 instaat gebleken om structureel voorin mee te doen. RBR is al jaren de maatstaf in de F1, en nu ze zelf een motor hebben ontwikkeld, is die motor nu al de maatstaf in F1. Tel daarnaast de nieuwe windtunnel die volgend jaar beschikbaar is bij op, tel daarnaast Max Verstappen er bij op en alle ingridienten voor een dominante RBR is in de maak. Voor RBR was dit vooral een seizoen van testen, leren en voldoende data verzamelen, en de verwachtingen hebben waarschijnlijk iedereen overtroffen. Het zal vooral voor de andere autofabrikanten als een grote shock voelen, dat RBRTR in hun eerste seizoen ooit structureel voorin meedoen, strijden om pole's en overwinningen. Nadat Max bijtekende hebben ze hele grote stappen voorwaards gemaakt en Max kennende is dat echt geen toeval. Ja, ze moeten stappen voorwaards bijven zetten, maar als ik volgend seizoen ergens mijn geld op zou zetten, is het wederom een dominante van Max en RBR!!!SennA05-11-2026
- Ik kan me maar 1 geval voor ogen halen dat Max zichzelf tijdens een race echt verloor en dat was tegen Russel in Barcelona. Nou ik was tegen Russel al vaker over de rooie geweest de afgelopen jaren. Overigens: .” Ook de bandenkeuze van Pirelli lijkt volgens hem geen slecht nieuws. “ Dat boeit niet als we weer een regenrace gaan krijgen op zondag.mart2205-11-2026
- Vorig seizoen voorzag ik de great come back van Ferrari. Menigeen verklaarde mij pazzo. Maar zie, de twee rivalen van weleer zijn wederom verwikkeld in een verhitte tweestrijd, deze keer om des keizers baard, maar toch. Er wacht ons weer een gevecht tussen Red Bull Racing en Mercedes. Shoot! Nu doe ik het zelf ook. Ik bedoel natuurlijk Ferrari in plaats van …
MaxMaximaal05-11-2026 - In alle hectiek die de reünie met de vrienden op f1maxiaal.nl met zich meebracht, ben ik vergeten om Antonelli te feliciteren, dus hierbij alsnog: Anto, Auguri ! Weliswaar de jongste wereldkampioen F1, maar niet de absolute nummer 1. En dat wist de jonge sympathieke Italiaan toen hij koos voor het nummer 12. Puur en alleen maar uit respect voor Max Verstappen …
MaxMaximaal05-11-2026 - 🤣 bloed kan ook worden veroorzaakt door met een borduurnaald in je vinger te prikken...😂
VeeWeetje05-11-2026 - Superman, wat eeen gruwel voor de mensheid …
MaxMaximaal05-11-2026
















