Red Bull Racing-teambaas Christian Horner heeft aangegeven dat deze periode cruciaal is voor Max Verstappen en de titelstrijd, maar zelf is hij daar helemaal niet mee bezig. De RB21 loopt niet in het gareel en het gat met McLaren is naar zijn idee alleen maar groter geworden. De Telegraaf-journalist Erik van Haren merkte op zaterdag al wat irritaties bij de Nederlander, voordat het op zondag misging.
Het Grand Prix-weekend van Spanje was een weekend waarin veel gebeurde. Op donderdag ging het veelal over de technische richtlijn betreffende flexi-wings, die uiteindelijk weinig zoden aan de dijk zette. 'Ik moet zeggen, als je op donderdag in Barcelona rondliep, maakte niemand zich er zorgen over. McLaren niet, andere teams niet, niemand die andere teams ervan verdacht', geeft Van Haren aan in De Telegraaf Formule 1-podcast.
McLaren hoefde ook geen nieuwe voorvleugel te produceren, want tijdens VT1 in Imola werd de stijvere voorvleugel al getest. 'Ik heb begrepen dat het over een ingreep ging van vijftig pond', lacht hij. Tijdens de kwalificatie liet McLaren zien dat de regelwijziging niets veranderde. Oscar Piastri pakte de poleposition met de grootste marge tot nu toe. 'Twee tienden op Norris en daar zat Verstappen een kleine tiende achter', gaat oud-coureur Christijan Albers verder.
'Verstappen deed het gewoon weer goed. In de eindfase zie je ook hoe langzaam ze moeten rijden in de opwarmronde. Je wilt het rubber tot de laatste bocht eruit persen. Ze zijn bijna aan het tokkelen als een ouwe tractor tot de laatste twee bochten', wijst hij aan. Daar was het al te zien dat Red Bull Racing moeite kreeg met de banden. Verstappen klaagde in de trainingssessies ook over een gebrek aan grip. De auto wilde hier en daar niet insturen.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.

Irritatie bij Verstappen
Verstappen moest het gat naar McLaren accepteren en blikte kort terug op de Grand Prix van Spanje in 2024. In dat weekend luidde hij de noodklok over de situatie met de auto. Een jaar later ziet hij dat zijn voorspellingen uit zijn gekomen. 'Daar merkte ik achteraf wel een beetje frustratie bij hem, ook door de uitlatingen van het team', zegt Van Haren. 'Horner begint steeds over het kampioenschap en dat het een cruciale fase is, maar Verstappen zegt: ik ben kansloos en het gat is alleen maar groter geworden.'
Hoe dan ook had Red Bull op zondag een kans om de race te winnen. Ze kozen voor een agressieve strategie en op nieuwe banden kon Verstappen een behoorlijke pace rijden. 'Je hebt zo'n voordeel met een undercut', weet Albers. 'Op Barcelona rijden is ook alleen leuk met nieuwe banden, daarna is er geen fluit aan. Daarna is het wachten tot de banden grip krijgen. Met nieuwe banden kom je echt tot leven, dus dat deden ze wel goed. Ze konden de druk op de McLarens zetten.'
Flater van Red Bull
Omdat Red Bull zo goed bezig was, en ook al jaren bewijst strategisch subliem te kunnen zijn, was Albers verbaasd dat ze Verstappen naar binnen haalden tijdens de safetycar van ronde 55. 'Ze zijn zo goed in strategie, maar dit was een flater. Achteraf is het natuurlijk makkelijk om hierover te discussiëren. Ze hadden geen banden meer, alleen nog een nieuwe set harde banden. Dat is wel beter dan een gebruikte set zachte banden. Doorgaans krijg je sneller de temperatuur in een nieuwe set banden', zegt Albers.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.

De harde band was echter een compound te hard. Achter de safetycar warmden de banden niet op, en Piastri en Norris vertraagden enorm bij de herstart. 'De safetycar bleef ook wel heel lang buiten, ongelooflijk. Je weet natuurlijk nooit hoelang dat duurt als pitmuur, maar ik had Max buiten gelaten. Dan hadden die McLarens nog zes ronden om hem voorbij te gaan. Dat is zo makkelijk nog niet. Het was dan aan Max om zich zo breed mogelijk te maken, maar dat deed hij in 2016 ook met Räikkönen.'
Aangeboren vechtslust
Uiteindelijk begon het weekend voor Red Bull als een goed weekend, en eindigde het dramatisch. Na afloop kreeg Verstappen opnieuw veel kritiek op de manier waarop hij met zijn frustratie omging. 'Alles heeft zijn voordeel en zijn nadeel', vervolgt de voormalig F1-coureur. 'Het voordeel ook van hem is, als hij agressief wordt en heethoofdig wordt, dan kan hij kanonnenhard rijden', zegt Albers. 'Die combinatie zit erin en kan je bijna niet meer gescheiden houden.'
Albers geeft aan maar weinig coureurs te hebben gezien die zo ongelooflijk snel zijn en zich zo in bedwang kunnen houden. 'Als je een bepaald karakter hebt, dan krijg je dat er niet meer uit. Die vechtlust is aangeboren. Het was niet slim, het had niet mogen gebeuren, maar toch is het gebeurd', zegt Albers over het incident met Russell. 'Je ziet het ook: als hij benadeeld wordt in een race, dan kan hij van achteraan in een keer keihard naar voren rijden.'
Dat heeft te maken met agressie en commitment, zegt Albers. 'De scheiding van koel zijn en jezelf in bedwang kunnen houden, die zit zo nauw bij elkaar, dat het supermoeilijk wordt. Het was gewoon een stomme actie, en hij heeft zijn excuus aangeboden. Weliswaar tussen neus en lippen door, en het is gewoon klaar', besluit de oud-coureur. Verstappen heeft ook drie strafpunten op zijn licentie, en moet zich dus gedragen in Canada en in Oostenrijk, waarna de eerste punten vervallen.
Plaats reactie
0 reacties
Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.
Bekijk alle reacties