Mercedes kreeg deksel op de neus: 'Ze gingen het seizoen in met het idee dat het fantastisch zou zijn'
Formule 1
Volg F1Maximaal.nl op Google
Stel ons als voorkeursbron in om onze artikelen vaker op Google te zien
Voeg toe als voorkeursbron op GoogleNaar het idee van Formule 1-journalist Jonathan Noble en Blake Hinsey, voormalig performance engineer van Max Verstappen, was Mercedes vanaf de testdagen in Bahrein al radeloos. Volgens Noble ging de Duitse renstal te conservatief aan de slag in het 2023-seizoen en bleven er veel downforce-prestaties liggen, terwijl er wel een plan klaarlag om er een fantastisch seizoen van te maken.
Het verhaal van Mercedes is inmiddels bekend. Vanaf het begin van het 2022-seizoen, toen de technische reglementen op de schop gingen, had de Duitse renstal moeite met het optimaliseren van de prestaties van de auto. Nadat er richting het einde van het seizoen wel een klein succesje werd geboekt, hoopte Mercedes dat ze dat kon voortzetten in 2023, maar dat lukte ook niet zoals de Zilverpijlen het in gedachten hadden. 'Je kunt de auto samenvatten over de afgelopen jaren', begint Noble in de 2023-review van Autosport. 'Het eerste jaar (2022, red.) waren er de regelgevingen. Hoe lager je de auto zette, hoe meer downforce er was. Dus ze gingen het jaar in met het idee dat hun lage auto geweldige resultaten zou boeken.'
Daarbij had Mercedes geen rekening gehouden met porpoising. De W13 stuiterde regelmatig en had moeite om de hobbels van bijvoorbeeld stratencircuits als Bakoe te slikken. 'Mercedes werkte eraan, voelde dat er enige vooruitgang geboekt werd en daarna gingen ze van: we zullen het gewoon conservatief gaan spelen', gaat Noble verder. 'Dit jaar waren er teams die lager bij de grond reden omdat ze het beter begrepen en beheerden, terwijl Mercedes gewoon downforce-prestaties liet liggen. Ze wisten vanaf dag één van de testdagen in Bahrein dat er een nieuw concept nodig was, en dan zit je er min of meer aan vast.'
Tekst gaat verder onder de foto.

Lewis Hamilton lag het hele seizoen al in een echtscheiding met de W14, en kon de bolide na Abu Dhabi dan eindelijk verlaten. (Foto: Mercedes AMG F1)
'De Red Bull blinkt niet uit op één gebied, maar is heel goed op veel gebieden'
Het is dan ook niet makkelijk om het in een keer over een andere boeg te gooien. Mercedes kwam tijdens de Grand Prix van Monaco 2023 met haar vernieuwde concept, maar bleef worstelen met de auto. 'Het is zo duur om al die dingen te vervangen en een compleet nieuw concept te maken', zegt Hinsey. 'Maar het gaat wel interessant zijn met het oog op 2026.' Er wordt hoe dan ook verwacht dat Red Bull tot aan het 2026-seizoen dominant blijft.
Het is aan de andere teams om de zwakke gebieden op hun auto's te verbeteren. 'Er is niet één element op de auto, zoals Pierre Waché van Red Bull me vertelde, dat de Red Bull zo goed maakt', gaat Noble verder. 'De auto is heel goed op veel verschillende gebieden en de zwakke punten zijn niet zo zwak als bij andere auto's. In 2024 gaat een nieuwe aanpak, een nieuw begrip, een nieuw aeroplatform cruciaal zijn voor Mercedes.'
Lees ook
Bij Shanna is de Formule 1 er met de paplepel ingegoten. In huize Lutgert is het autosport voor en autosport na. Naast de koningsklasse hield ze ook de verrichtingen van de Nederlanders in de Porsches, het WEC en de ELMS bij. Als voormalig adjunct-hoofdredacteur hield ze de lezers vanaf het circuit en ernaast op de hoogte van al het nieuws.
Populair F1-Nieuws
Laatste F1-Nieuws
Laatste reacties
- Wat een ontzettend dom gewauwel.
Forzapertutti04-11-2026 - Als je de eerste seizoenshelft wegstreept dan valt de overmacht van Antonelli wel mee. Juist nu zie je dat Max weer komt bovendrijven in zeker niet de beste maar wel competitieve wagen.Bassie104-11-2026
- Van de week heeft maxi weer een bericht geplaatst. Ik viel haast van mijn stoel maar zat gelukkig op de grond.
Supermax-04-11-2026 - Leclerc en Max rijden ook hard tegen elkaar meneer Windsor! Misschien moet je het niet alleen bij Leclerc zoeken maar ook Hamilton eens onderzoeken. Hamilton heeft beslist ook zijn eigenaardigheden dus....!Bassie104-11-2026
- Een Lariekoekoek?
ZX12R04-11-2026 - Zo win je en zo verlies je beste Palmer, jullie Engelsen en ook LH moeten niet zo jammeren. Anders moeten jullie maar eens AD '21 eerste bocht terug kijken. Toen werd hij zo vreselijk gemazzeld, zonder enige vorm van straf!!! Nu heeft een ander dat 'voordeel' genomen en er nog straf voor gekregen ook. Jammerkont LH moet niet zo treuren en gewoon accepteren. Net als VER jarenlang diende te doen als LH weer eens van die 'normaal niet te accepteren' acties maakte. Ook toen, beste Palmer, waren jullie Engelsen zo stil als het graf.
ZX12R04-11-2026 - Russell's eerste startrij komt voort uit vrije doorgang tijdens de Qualli. Tijdens het racen heeft hij die vrije doorgang niet en komt het aan op inzicht en wagen beheersing. Dat Kimi dit al veel beter voor elkaar heeft komt simpel doordat hij de wagen beter beheerst, zich blijkbaar 1 met zijn wagen voelt. Kijk hoe Kimi soms bijna driftend de bocht uitkomt. Het verschil in wagen beheersing is ook te zien in de uiteindelijke onderlinge resultaten. Met het brullen van eigen grootsheid heeft Russell begin van het seizoen zichzelf een moeilijk te verwezelijke opdracht gesteld welke Kimi blijkbaar veel makkelijker afgaat. Pennen die schrijven kunnen, lekken, of wat dan ook klinkt heel liefdevol beste Chandhok, maar heeft niets van doen of iemand uberhaupt fatsoenlijk schrijven kan.
ZX12R04-11-2026 - LH dicht zichzelf een prominente rol toe in het team. En op welke grond? Leclerc is veelal veel sneller dan LH. Laat LH regelmatig gaten vallen bij het insturen van bochten waar anderen gebruik van maken. Do or die is ook zeker LH niet vreemd dus wat klaagt hij toch weer makkelijk. LH is allang niet scherp meer en moet echt niet verwachten dat zijn snellere teamgenoot hem helpt voor de 8e maal kampioen te worden. LH wist wie zijn teamgenoot zou worden op moment hij zijn contract ondertekende en dat niemand de voorkeur voor eerste rijder zou hebben. Hij wist van te voren waar hij aan begon. Het verongelijkt jammeren zodra er iets tegenzit is echt een Engelse bezigheid lijkt wel. Ik zeg..., blijven racen Leclerc. Want, zodra LH bloed ruikt laat hij net zo makkelijk zijn teamgenoot bengelen en vreet hij het hele kerstbrood helemaal zelf op.
ZX12R04-11-2026 - Herbert die iets negatiefs zegt over Max? Dat is nieuw ... Er was zeker niks weer te schrijven over de successen van de Britten?MJAH04-11-2026
- Aha mevrouw Herbert die heeft er nog al verstand van😵💫. Ik zie het meer als een vriendelijke raadgeving😄MadMax04-11-2026

















