FIA verzaakt in belangrijkste taak: "Het staat lijnrecht tegenover elkaar"

Opinie
zondag, 29 maart 2026 om 15:51
safetycar-safety-car-kimi-antonelli-oscar-piastri-george-russell-japan-suzuka
De zware crash van Oliver Bearman heeft veel losgemaakt in de Formule 1-paddock. De coureurs zien hun zorgen over de veiligheid bevestigd worden en analisten Indy Dontje en Christijan Albers zijn het daarmee eens. De Formule 1 werkt al decennialang hard aan de veiligheid, maar anno 2026 lijkt dat niet meer het belangrijkste doel van de FIA te zijn.
De Formule 1 is dit jaar volledig veranderd. De hoofdrolspelers in de sport zitten niet meer in de auto, maar aan de pitmuur, in de garage, of ergens aan de andere kant van de wereld in de fabriek van het team. Engineers bepalen waar coureurs elektrisch vermogen moeten inzetten en zijn dus actief betrokken bij inhaalacties. Coureurs remmen zelden nog een andere coureur uit, maar moeten een keuze maken hoeveel ze van de batterij willen vragen.

Vergelijking met de Nordschleife

Halverwege de Grand Prix van Japan zorgde dat voor een zwaar ongeval van Oliver Bearman. "We hadden weer het clippen en het verschil in energie terugwinnen", zucht Dontje in de studio van Viaplay, waar hij de beelden analyseert. "Colapinto is druk bezig met het terugwinnen van energie voor zijn batterij. Dat verrast Oliver Bearman. Hij stuurt naar links, maar het circuit blijft naar rechts draaien. Als hij het gras raakt, wordt hij een passagier. Hij kan daar helemaal niks. Dit is een hele harde impact", weet de GT-coureur.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
oliver-bearman-haas-VF-26-wintertests-vrijdag-bahrein
Bearman zal blij zijn met een volledige maand om fysiek te herstellen.
Bearman kreeg een klap van 50G te verwerken en strompelde naar de omheining. Na röntgenfoto's bleek de Brit niks gebroken te hebben en ging het gelukkig slechts om een gekneusde knie. "Het is ook gevaarlijk", concludeert Dontje dan ook na het zwaarste ongeluk van 2026. "Ik vroeg me nog af of Colapinto hem echt blokte, maar volgens mij had hij het niet eens door. Hij had het zelf ook niet verwacht."
Dontje heeft veel ervaring in de GT-auto's, waar je vaak verschillende raceklassen op één circuit hebt. Toch vindt hij de situatie totaal anders. "Het is net als op de Nordschleife. Je hebt auto's die vijftig kilometer per uur langzamer rijden. Hier gaat het toch een stuk harder. Op de Nordschleife weet je dat die verschillen er zijn, terwijl je hier denkt dat iedereen dezelfde snelheid heeft", zo benadrukt hij dat coureurs soms verrast worden door een langzame auto.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
max-verstappen-jules-gounon-dani-juncadella-franz-hermann-gt3-mercedes-amg-nls2-nurburgring-nordschleife-15
Op de Nordschleife is het juist normaal dat je grote snelheidsverschillen hebt.

Cadeautje voor de coureurs?

Albers denkt dat de coureurs wel kunnen profiteren van het grote ongeluk. "Je ziet hier het verschil tussen twee totaal verschillende strategieën met de batterij. Het is heel vervelend om te zeggen, maar dit is waar de coureurs op gewacht hebben", beseft hij. "Nu ziet de FIA ook wat voor snelheidsverschillen er zijn. Bearman werd hier gewoon door verrast. Colapinto liet hem een beetje naar buiten lopen, maar dat is ook het instinct van een coureur. Bearman schrok daarvan."
De coureurs willen dat de regels worden aangepast, maar de teams willen hun investeringen van de afgelopen jaren niet weggooien. Albers kijkt echter vooral naar de FIA. Het bestuursorgaan van de sport moet de veiligheid waarborgen, maar lijkt die hoofdverantwoordelijkheid bij deze reglementen uit het oog verloren te zijn. "Het staat lijnrecht tegenover elkaar", zegt Albers over de paradox in de hedendaagse Formule 1.
"Je bent aan de ene kant bezig om de Formule 1 zo veilig mogelijk te maken. Je hebt uitloopzones, het hele HANS-systeem en ga zo maar door. Aan de andere kant zie je nu een reglement met zulke grote snelheidsverschillen. Dat is moeilijk om te begrijpen", vindt de voormalige coureur. "Het was een geluk bij een ongeluk dat dit goed is afgelopen en dat ze nu wakker worden geschud. Ik denk dat ze er nu wel echt aan gaan werken. Je hoort ook dat de coureurs gaan eten met de grote baas", zo hoopt hij dat de coureurs dan druk kunnen zetten op Stefano Domenicali.
loading
Populair F1-Nieuws
Laatste F1-Nieuws
Laatste reacties

Loading