
Volg F1Maximaal.nl op Google
Stel ons als voorkeursbron in om onze artikelen vaker op Google te zien
Voeg toe als voorkeursbron op GoogleOp donderdag voorafgaand aan de Grand Prix van Canada kwam de FIA naar buiten met een persbericht met betrekking tot nieuwe regels om porpoising tegen te gaan. De stuiterende auto's zijn een doorn in het oog voor de meeste coureurs en Lewis Hamilton had zelfs rugpijn na de Grand Prix van Azerbeidzjan. Waar initieel gedacht werd dat Mercedes en andere teams met stuiterende auto's voordeel zouden hebben van regels tegen porpoising, is dat na het bericht van FIA nog niet duidelijk. F1Maximaal zet de mogelijke vervolgstappen en de gevolgen voor de teams op een rijtje.
In de aankondiging van de FIA staat dat het bestuursorgaan het porpoising wil terugdringen. Ze willen hierbij eerst de bodem van de auto's onderzoeken met betrekking tot glijders, die de luchtstromen begeleiden alsmede de slijtage van de houten plank onder de auto's. Ten tweede wil de FIA een metriek opstellen die de snelheid en de amplitude van het stuiteren gaat meten. De wiskundige berekening en de meetmethode hiervoor zal nog worden onderzocht. Ook zal het bestuursorgaan een technische vergadering beleggen met de teams en hier zullen de nieuwe regels worden besproken met alle betrokkenen. In dit artikel gaan we verder in op wat de FIA en de teams zouden kunnen doen om het stuiteren tegen te gaan.
Geen regelwijzigingen voor de auto's: Red Bull de grote winnaar
Wanneer er tijdens de technische vergadering geen akkoord wordt bereikt om de regels met betrekking tot de vloer, ophanging of rijhoogte aan te passen, zal Red Bull Racing de grote winnaar zijn. Aan de hand van Adrian Newey heeft het Oostenrijkse team haar problemen rondom porpoising al tijdens de wintertests op kunnen lossen. Red Bull gebruikt daarbij een zeer bijzondere ophanging en deze lijkt het porpoising geheel tegen te gaan. Wanneer de teams dus geen vrijheid krijgen om grote wijzigingen aan te brengen aan de ophanging of de vloer, moeten zij dus kiezen om de rijhoogte te verhogen. Dit zal weliswaar het stuiteren tegengaan, maar zal enorm ten koste gaan van de snelheid. Red Bull hoeft deze noodgreep dus niet te doen en zal in dat geval nog verder uitlopen op de concurrentie.
Lees ook
Regelwijzigingen aan de auto's zal slecht nieuws zijn voor Red Bull
Wanneer de teams wel de vrijheid krijgen om grote aanpassingen te maken aan de auto's, dan zal dat slecht nieuws zijn voor Red Bull. Wijzigingen kunnen bijvoorbeeld aan de vloer plaatsvinden, waardoor er minder grondeffect wordt gecreëerd, of aan de ophanging. Vooral dat laatste zou een optie kunnen zijn. De FIA zou bijvoorbeeld een actieve ophanging kunnen toestaan, deze zijn sinds 1994 niet meer toegestaan in de koningsklasse. Het systeem zorgt er simpelweg voor dat de ophanging actief strakker of losser afgesteld staat op basis van het stuiteren van de auto. Dit zorgt ervoor dat de auto altijd op nagenoeg dezelfde rijhoogte blijft.
Een laatste optie zou zijn om de minimale rijhoogte enorm te verhogen, dit zorgt er ook voor dat er geen vacuüm onder de auto gecreëerd wordt en daarmee dus ook geen porpoising is. Porpoising ontstaat simpelweg wanneer er zowat geen lucht meer tussen de auto en het asfalt is. Hierdoor valt het grondeffect weg en komt de auto omhoog. Daarna komt er dus weer lucht onder de auto en komt het grondeffect terug en de auto gaat dan weer richting het asfalt totdat deze wederom vacuüm is gezogen. Dit proces herhaalt zich, zeker op hoge snelheid, en daardoor stuitert de auto vooral op de rechte stukken. De oplossing om de rijhoogte te verhogen, is natuurlijk de simpelste, al zouden Red Bull en Ferrari (ook op zekere hoogte) er enorm mee getroffen worden.
Lees ook
Maximaal toelaatbare stuiterhoogte en snelheid
De FIA spreekt in haar persbericht van een maximaal toelaatbare stuiterhoogte en frequentie van het stuiteren. Normaal gesproken zouden de teams dit dan zelf voor elkaar moeten krijgen zonder extra hulp in de vorm van soepelere regels van de FIA. Immers is het Red Bull ook gelukt om het stuiteren met de huidige regels eruit te krijgen. Meerdere teams in het middenveld hebben zelfs veel minder last van porpoising dan aan het begin van het seizoen, wat wijst op dat de teams wel degelijk weten hoe ze het probleem kunnen oplossen. Het team wat het meeste lijkt te lijden van het porpoising is Mercedes en dit gebeurt dan vooral op circuits met lange rechte stukken, zoals in Baku het geval was.
De klachten van Hamilton zijn wel degelijk serieus te nemen, aangezien de coureurs in Azerbeidzjan met wel 340 km/u over het rechte stuk razen. De krachten die vrij komen op de coureurs wanneer de auto stuitert op deze snelheid met strakke vering is natuurlijk enorm en bovendien liggen de coureurs in de auto, en zitten ze niet zoals in een normale personenauto. Dat Hamilton dus last heeft van zijn rug is aannemelijk en dat hij dat op zijn leeftijd meer heeft dan zijn jongere teamgenoot George Russell is dat ook. Toch moet er een kanttekening geplaatst worden bij hoe Mercedes met het probleem is omgegaan en zal een hogere rijhoogte wel degelijk helpen. Toch wil het Duitse team er niet aan om nog meer snelheid in te leveren, maar zullen zij, afhankelijk van de nieuwe regels, daartoe worden gedwongen door de FIA.
Door: Jasper Sala
Geen enkele twijfel bij de wedkantoren: ook in Canada zal Verstappen zegevieren! Gokken kan verslavend zijn, speel bewust 18+, hands24x7.nl.
Lees ook
Populair F1-Nieuws
Laatste F1-Nieuws
Laatste reacties
- Monic. Net zoals zoveel analisten en journalisten hebben, is het beschikken over “a vivid imagination” voor F1 fans een prettige eigenschap … ☺️
MaxMaximaal06-11-2026 - 14/20 pech... en die andere 6x werd ie verrot gereden door zijn teamgenoot. Russell gaat nooit wk worden en dat besef begint in te dalen. Norris zal een eendagsvlieg blijken. Hij had de mazzel met een goede auto precies op het moment dat Mercedes, Ferrari én RB, tegelijkertijd niet thuis gaven.Duckey06-11-2026
- Dit is hoe Max altijd communiceert. Hij mag er dan een f****ck in gooien maar daar komt meteen een referentie achteraan wat de auto wel of niet doet in welk deel van de bocht. Dat is geen zeuren maar feedback geven.Monic Armiento-Hissink06-11-2026
- Als je Max hoort miepen over de boardradio, is dat natuurlijk heel anders als andere coureurs dat doen. Max geeft heel specifiek aan waar het probleem ligt, wat ie anders wilt hebben, en vraagt informatie of ze naar een specifiek deel willen kijken. Max scheld niet om het schelden, Max eist de volle 100% van zichzelf, maar ook van zijn team. Volgens mij is het zelfs voor iedere leek wel duidelijk dat Max zo communiceert en zodanig zijn team als zichzelf vooruit wilt helpen. En ja hoor, we zien dat juist die specifieke feedback zijn engineers helpt om de wagen te verbeteren, elk seizoen weer. Hadjar daarintegen gaat behoorlijk tekeer over de boardradio, maar ik hem hem nog niks horen roepen wat zijn engineers helpt. Nu wilt ie een beetje zoals Max klinken, hij heeft alleen nog helemaal niets gepresteerd om zo openlijk zijn engineers af te zeiken. Hadjar heeft het geluk dat Marko is gestopt, want dat had hij onder Marko echt niet moeten flikken, want die had hem publiekelijk op zijn plaats gezet.SennA06-11-2026
- niet vreemd toch hoe Hadjar tegen Ham, opkijkt ! zie wat hij nu voor een karakter en mentaliteit laat zien ? vast aangeboren
wieringa_harm06-11-2026 - Er is zo een uitspraak die wel van toepassing is: if it doesn't kill you it will make you stronger" Max heeft dit mechanisme geperfectioneerd, en gebruikt dit, net als zijn rijstijl, stevig maar met gevoel. En nooit, echt nooit om iemand neer te halen. En zo anders dan........ hoe heet hij ook weer...... in die rode auto met dat zwarte paard
VeeWeetje06-11-2026 - Onzin van Wolf natuurlijk. Kimi heeft die kant nog niet laten zien omdat het niet nodig was, maar als je in een gevecht zit zoals in 21 dan moet je wel zo denken. Misschien heeft hij die mentaliteit ook wel. Alle meervoudige kampioenen hebben die mentaliteit. We zullen het zien wat er bij Kimi naar boven komt als hij echt in een close battle terecht komt en voor ieder punt tot het uiterste moet vechten.Monic Armiento-Hissink06-11-2026
- Communiceren met de pitmuur. Alleen relevante zaken en geen gezeur. Hoe anders dan..., uh..., even nadenken.., jaaa, Lewis Hamilton!
Glenny06-11-2026 - Heerlijk die metaforische volzinnen die je gebruikt om het beschrijven
VeeWeetje06-11-2026 - Supermax... 😂🤣👍
Glenny06-11-2026



















