Vasseur hoopt in 2026 verbeteringen te zien bij Ferrari: 'Ik heb de psychologische impact onderschat'

Formule 1
maandag, 08 december 2025 om 12:15
frederic-vasseur-ferrari-las-vegas-zondag-2025
Ferrari sloot in Abu Dhabi het seizoen 2025 af met een vierde en achtste plaats voor Charles Leclerc en Lewis Hamilton. Daarmee viel het team net buiten de top drie in het constructeurskampioenschap, na maandenlang te hebben gevochten voor de tweede plek. Het einde van het grondeffecttijdperk bracht de Scuderia weinig vreugde, al was de race in Abu Dhabi zelf volgens teambaas Frédéric Vasseur een van de betere optredens van de laatste maanden.
Volgens Vasseur zat er zondag niet méér in, maar was de uitvoering wel degelijk sterk. Ferrari probeerde druk te zetten op McLaren, maar miste op pure snelheid net dat laatste beetje om het verschil te maken. Tegelijk werd duidelijk hoe zwaar de keuze woog om al vroeg in het seizoen de SF-25 niet verder te ontwikkelen. De Fransman blikte eerlijk terug op die beslissing én op de mentale tol die het volgens hem eiste binnen het team.

Redelijke race

‘Het was een behoorlijk goede race voor ons’, opent Vasseur bij Canal+. ‘Met Charles hebben we zo’n beetje alles geprobeerd. We maakten twee pitstops om hen te dwingen te reageren of een fout te maken, maar noch Lando (Norris, red.), noch het team maakte een fout.’ Volgens Vasseur was de snelheid van Ferrari verder solide. ‘Het tempo was vandaag goed. We zaten twee of drie seconden achter op de snelheid om heftige bandenslijtage te voorkomen en volgens mij hebben we zelfs de snelste ronde gereden.’
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
charles-leclerc-ferrari-gp-abu-dhabi-2025-zondag-3
Leclerc probeerde er het beste van te maken in Abu Dhabi.
Daarmee verlegde hij de aandacht naar het grotere plaatje: het 2025-seizoen zelf. ‘Het begin was heel zwaar. We kwamen al met een flinke achterstand bij de testdagen in Bahrein aan. McLaren bevond zich op een andere planeet’, herinnert Vasseur zich. ‘In race twee werden we gediskwalificeerd en verloren we dertig punten, dus na vier of vijf races dachten we: het is vrijwel onmogelijk om mee te doen voor het teamkampioenschap.’ De keuze om de ontwikkeling te stoppen en te focussen op 2026 kwam dus voort uit noodzaak én toekomstvisie.
Die beslissing had echter gevolgen binnen de organisatie. ‘Wat ik waarschijnlijk heb onderschat, en dat is mijn persoonlijke verantwoordelijkheid, is de psychologische impact’, geeft hij toe. ‘Als je zes maanden niet ontwikkelt, beseft het team dat de races steeds zwaarder worden. Ik zeg niet dat we opgeven omdat we bij Ferrari zitten, maar we waren niet in de juiste gemoedstoestand.’ Hij wijst erop dat Mercedes en Red Bull Racing wél bleven doorontwikkelen en daardoor voorbij Ferrari schoven.

Focus op 2026

Toch kijkt Vasseur vooral vooruit naar 2026, wanneer een nieuw technisch reglement ingaat en Ferrari kan profiteren van de vroege focus op 2026. ‘Als we het tij keren, zal dat te danken zijn aan het werk dat we sinds januari hebben verricht’, zegt hij. ‘Volgend jaar wordt een heel ander seizoen.’ Hij benadrukt dat de ontwikkelingsrace belangrijker wordt dan hoe teams er aan het begin van het seizoen voorstaan. ‘Het potentieel in Bahrein of Melbourne is minder belangrijk dan het vermogen om gedurende de races te ontwikkelen.’
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
lewis hamilton sf 25 charles leclerc scuderia ferrari lh fiorano 84026e8e 204d 4bb6 8a97 4fde0ff1e495 frederic vasseur
Vasseur hoopt dat Ferrari volgend jaar een stuk beter voor de dag komt.
Dat is volgens hem ook wat de Formule 1 volgend jaar typeert. ‘We komen weer terecht in de Formule 1 van een paar jaar geleden, waar er veel meer schommelingen zullen zijn’, voorspelt Vasseur. Hij schetste het contrast met 2025. ‘Dit jaar zag je bijna geen verschillen in de kwalificaties. We begonnen drie tienden achter McLaren en eindigden drie tienden achter McLaren.’
loading
Populair F1-Nieuws
Laatste F1-Nieuws
Laatste reacties

Loading