Wurz ziet McLaren en Red Bull op flinke achterstand staan: "Ze betalen de prijs voor de titelstrijd"

Opinie
woensdag, 25 maart 2026 om 21:26
red-bull-racing-max-verstappen-gp-australie-zondag-2026-oscar-piastri-mclaren-isack-hadjar-lando-norris
De moeizame start van McLaren in 2026 zorgt steeds vaker voor dezelfde vraag in de Formule 1-paddock: betaalt het team nu de prijs voor de titelstrijd van vorig jaar? Waar de renstal uit Woking in 2025 tot het uiterste ging om het kampioenschap binnen te halen, oogt de auto dit seizoen een stuk minder competitief. Dat geldt in zekere zin ook voor Red Bull Racing, dat eveneens tot diep in het vorige jaar verwikkeld was in de strijd om de hoofdprijzen.
Juist dat contrast met andere teams maakt de situatie interessant. Sommige concurrenten konden hun focus al veel eerder volledig op 2026 richten, terwijl McLaren en Red Bull nog tot het laatste moment bezig waren met het vorige seizoen. In een tijdperk van budgetplafonds en beperkte ontwikkelingsruimte kan dat grote gevolgen hebben. Alexander Wurz vraagt zich in de Lift and Roast-Podcast dan ook openlijk af of McLaren nu de rekening gepresenteerd krijgt voor het succes van vorig jaar.

Titelstrijd nekt McLaren

Volgens Wurz is het beeld eigenlijk al langer duidelijk. “We hebben daar een tijd geleden al over gefilosofeerd: welk team staat er voor 2026 het beste voor als het zich daar het vroegst op kan richten?” Daarmee doelt de oud-coureur op het voordeel dat teams kunnen pakken wanneer ze eerder stoppen met vechten voor een lopend kampioenschap. McLaren en Red Bull hadden die luxe vorig jaar niet, simpelweg omdat zij tot het einde midden in de strijd zaten.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
red-bull-racing-max-verstappen-gp-australie-zondag-2026-lewis-hamilton-ferrari-mclaren-lando-norris
McLaren en Red Bull betalen nu de prijs voor de titelstrijd van 2025.
Wurz benadrukt dat vooral McLaren daarin tot het uiterste moest gaan. “Ze konden zich daar gewoon niet zo vroeg op concentreren, omdat ze vorig jaar tot de laatste ademtocht in de titelstrijd zaten”, legt hij uit. Dat was volgens hem geen kwestie van pech of van tegengehouden worden, maar een bewuste keuze. McLaren koos ervoor om alles op alles te zetten voor het wereldkampioenschap, en met succes. Alleen lijkt daar nu wel een prijskaartje aan te hangen.
Die gedachte wordt in de discussie verder aangescherpt. Wurz formuleert het zelf als de kernvraag: “Is de tijd en inzet die McLaren nodig had om die wereldtitel te winnen uiteindelijk de reden dat ze er dit jaar zo slecht voorstaan?” Daarmee raakt hij een gevoelig punt, want in een kampioenschap met strikte financiële grenzen is het steeds moeilijker om twee grote doelen tegelijk perfect uit te voeren. Wie tot het einde ontwikkelt voor het ene seizoen, levert bijna automatisch in op het volgende.

Ongelukkig

Toch wil Wurz het verhaal niet volledig zwart-wit maken. Volgens hem is het te makkelijk om alleen naar de titelstrijd van vorig jaar te wijzen als verklaring voor de huidige problemen. In de Formule 1 spelen ook technische details een enorme rol, zeker als het gaat om de correlatie tussen simulator, windtunnel, data en wat er uiteindelijk op het circuit gebeurt. “Het kan best zijn dat de software, de windtunnel en de CFD-data met de vorige auto, de vorige band en de vorige vloer gewoon beter werkten dan nu”, zegt hij.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Piastri-zondag-China-McLaren-6
Oscar Piastri reed nog geen enkele Grand Prix-ronde in 2026.
Daarmee opent Wurz een tweede scenario: misschien heeft McLaren niet alleen last van een late focusverschuiving, maar ook van een pakket dat simpelweg minder goed correleert dan voorheen. Hij wijst daarbij op Mercedes als voorbeeld van een team waarbij die samenhang de afgelopen jaren juist een probleem was. “Bij Mercedes werkte die correlatie met de vloer de laatste jaren bijvoorbeeld niet goed, en nu ineens weer wel”, stelt hij. Volgens Wurz kan het omgekeerde dus net zo goed bij McLaren spelen.
Dat zou betekenen dat McLaren dubbel pech heeft: enerzijds minder ontwikkelingsruimte door de titelstrijd van vorig jaar, anderzijds een auto die minder goed reageert op de verwachtingen uit de fabriek. Wurz is op dat punt behoorlijk duidelijk. “Misschien moeten ze daar nu inderdaad een prijs voor betalen”, zegt hij. Dat maakt de situatie voor de regerend wereldkampioen extra pijnlijk, want het team heeft niet alleen snelheid tekort, maar mist ook ritme om het tij snel te keren.
loading
Populair F1-Nieuws
Laatste F1-Nieuws
Laatste reacties

Loading