McLaren werd in Singapore voor het tweede jaar op rij constructeurskampioen. Met 650 punten heeft het Britse team twee keer zoveel punten als nummer twee Mercedes. Toch waren er niet alleen maar lachende gezichten, want Oscar Piastri was behoorlijk boos over de inhaalactie van Lando Norris bij de start en de reactie van McLaren erop. Beelden gaan viraal van Piastri die de radiostekker eruit trekt tijdens een felicitatie van Zak Brown, maar wat gebeurde nu echt?
Norris is doorgaans erg sterk op stratencircuits en won vorig jaar nog in Singapore, maar dit weekend was Oscar Piastri het grootste deel van het weekend sneller. De Australiër kwalificeerde zich ook als derde, twee plekken voor Norris. De Engelsman kwam echter beter van zijn plek, haalde Kimi Antonelli al snel in, en dook in de eerste bocht aan de binnenkant van Piastri. In bocht 3 wilde Norris de inhaalactie afronden, maar daarbij raakte hij eerst Max Verstappen en daarna Piastri.
Piastri wond zich op over die actie. 'Dit is niet hoe een team werkt', liet hij via de boordradio weten. De kampioenschapsleider verzocht McLaren meerdere malen om actie te ondernemen. McLaren zei het incident te onderzoeken, maar gaf niet veel later door dat de wedstrijdleiding niet ging ingrijpen, en dat McLaren dat ook niet zou doen. De frustratie van Piastri komt voort uit het feit dat McLaren in eerdere races er alles aan deed om alles zo eerlijk mogelijk te laten verlopen. Zo moest Piastri in Monza zelfs de tweede plek inleveren na een langzame pitstop voor Norris.
De tekst gaat verder onder de Tweet.
McLaren geeft duidelijkheid
McLaren werd wel constructeurskampioen, dankzij de 27 punten van Norris en Piastri. Na de race gingen beelden viraal van Piastri, die de radiostekker eruit trekt, midden in de felicitatie van CEO Zak Brown. 'Oscar, we zijn voor de tweede keer op rij wereldkampioen geworden! Goede race, maar wel een zware race. Bedankt voor...', zo wordt het bericht van de Amerikaan afgebroken. Dit is ook terug te vinden via de onboardbeelden bij F1TV, dus deze beelden zijn echt.
McLaren werd uiteraard ook gevraagd naar het voorval. Tegenover onder meer De Telegraaf komt McLaren met een duidelijke verklaring voor het afgebroken radiobericht. Het Engelse team deelt dat de beelden niet synchroon lopen en enigszins vertraagd zijn, en beweert dat Piastri Brown helemaal nooit gehoord heeft, omdat hij al was uitgestapt op het moment dat Brown zich bij Piastri meldde.
Wat gebeurt er echt?
F1Maximaal.nl heeft de beelden bestudeerd, waarbij meteen opvalt dat het contrast tussen Norris en Piastri enorm is. Norris praat de drie minuten van de uitloopronde bijna helemaal vol. Hij krijgt meteen felicitaties van engineer Will Joseph, en bedankt vervolgens McLaren uitgebreid. Norris deelt dat hij niet kon drinken tijdens de race, maar feliciteert het hele team. Daarna neemt hij nog even de tijd om eerst Zak Brown en daarna Andrea Stella te feliciteren met het succes.
Norris staat minutenlang stil bij het daverende succes van McLaren. Zak Brown meldt zich aan het einde van de uitloopronde van Norris op de boordradio, waarbij hij door een instructie van Joseph heen roept. 'Geweldig gedaan man, geweldige race! We zijn voor de tweede keer op rij constructeurskampioen geworden, je bent een geweldige gast!'
De tekst gaat verder onder de afbeelding.

Tom Stallard, de engineer van Oscar Piastri, geeft ook meteen aan dat McLaren constructeurskampioen is geworden. Piastri feliciteert het team daarna in een korte felicitatie, maar vervolgens blijft het stil aan boord van zijn MCL39. Stallard geeft nog verschillende instructies, maar Piastri laat niks meer van zich horen. Als hij de motor uitzet, is Brown te horen. 'Oscar, we zijn voor de tweede keer op rij kampioen. Een goede, maar ook lastige race. Bedankt voor...', luidt het bericht.
Daarbij is duidelijk te zien dat Piastri wel degelijk nog in zijn auto zit. Het statement van McLaren klopt dus sowieso niet. Via F1TV zit er verder ook geen vertraging in de radioberichten, hooguit één seconde. Dat McLaren aangeeft dat de beelden niet synchroon lopen, is dus geen excuus in deze situatie. Piastri maakt het stuur pas los, nadat Brown met zijn boodschap aan Piastri is begonnen.
Frustratie loopt op
Verder is het sowieso veelzeggend dat Brown zich eerst bij Norris meldt en daarna pas bij Piastri, terwijl Piastri als kampioenschapsleider de meeste punten heeft bijgedragen aan het succes van McLaren. Brown miste sowieso bij beide coureurs de kans om eerder een mooi bericht achter te laten. Toen hij zich na drie minuten eindelijk meldde, kon hij eenvoudig zien dat Piastri al de pitstraat inreed, en Norris nog twee bochten te gaan had. Door eerst Piastri te feliciteren, had hij het probleem makkelijk kunnen omzeilen.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.

Norris rijdt al zijn hele carrière voor McLaren, en daarom valt de voorkeur van Brown ergens te begrijpen, maar die voorkeur is ook precies wat voor frictie zorgt. Bij veel volgers blijft het gevoel hangen dat McLaren liever Norris kampioen ziet worden, en gezien deze dynamiek valt dit goed te begrijpen. Dat komt overigens ook van twee kanten: waar Norris zich als teamspeler opstelde en McLaren uitgebreid bewierookte, zat Piastri gevangen in zijn frustraties en liet hij de kans schieten om een mooier bericht achter te laten voor zijn werkgever.
Hoe dan ook lijkt de spanning bij McLaren beetje bij beetje op te lopen. Norris stelde zich lang als teamspeler op, en dat deed Piastri dan ook, maar nu Piastri van mening is dat Norris te agressief was, is de kans groot dat hij de Engelsman een soortgelijke behandeling gaat geven. Aangezien Piastri en Norris zeer aan elkaar gewaagd zijn, is de kans groot dat ze elkaar nog wel een paar keer tegenkomen. Als Piastri er dan feller ingaat, en Norris zijn agressieve stijl uit Singapore behoudt, kan Verstappen mogelijk nog profiteren.
Plaats reactie
0 reacties
Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.
Bekijk alle reacties