Update | Wittich mag in 2023 aanblijven als raceleider, FIA komt met ontwikkelingsprogramma
Formule 1
Volg F1Maximaal.nl op Google
Stel ons als voorkeursbron in om onze artikelen vaker op Google te zien
Voeg toe als voorkeursbron op GoogleDe president van de FIA, Mohammed Ben Sulayem, laat weten dat de huidige racedirecteuren Niels Wittich en Eduardo Freitas in 2023 moeten vrezen voor hun baan. Rondom beide mannen is afgelopen seizoen ophef ontstaan met betrekking tot de Japanse Grand Prix en de race in de Verenigde Staten. Freitas en Wittich vervingen Michael Masi, die na de controverse van het seizoenseinde van 2021 ook niet meer terug hoefde te komen.
Het antwoord van Ben Sulayem op de vraag of Freitas terug zal keren in zijn rol was duidelijk. 'Nee', zo begint de president van de FIA tegenover MARCA. 'Er is een proces aan de gang. We hebben een team dat werkt aan de opleiding van stewards en wedstrijdleiders. Je kunt er niet één hebben (directeur). Ik denk dat je een tweede optie moet hebben', benoemt de 61-jarige.
Momenteel is de FIA bezig om te zoeken naar een andere oplossing. 'We kunnen ons niet veroorloven om gemakzuchtig te zijn. Wat als er iets gebeurt? We moeten voorbereid zijn op elke onvoorziene gebeurtenis als we onze sport willen versterken', legt Ben Sulayem uit. 'Ik geloof altijd dat er in de wereld iemand beter is, een betere steward, een betere wedstrijdleider. Ons team traint ze en ik beloof je, en je neemt me op, dat we ze zullen vinden', voegt hij eraan toe.
Fouten doen Freitas en Wittich de das om
In principe heeft Wittich het grootste gedeelte van het afgelopen seizoen de rol als raceleider vervult. Freitas werd voor de rest van het 2022-seizoen geschorst, na de controverse die ontstond naar aanleiding van een incident tijdens de Japanse Grand Prix. Na een crash in de beginfase van de race, kwam er al snel een kraan naar buiten. Echter waren op dat moment nog niet alle Formule 1-wagens gepasseerd, waardoor een gevaarlijke situatie ontstond. Freitas leidde de race en nadat de FIA toegaf dat er fouten waren gemaakt, werd de Portugees geschorst.
Lees ook
Een race later, in de Verenigde Staten, was er echter opnieuw een voorval, wat naar verluidt Wittich de das omdeed. Na een incident tussen Fernando Alonso en Lance Stroll kon de Spanjaard verder rijden, maar zijn spiegel hing los. Haas diende hier na de race protest in en uiteindelijk werd de Alpine-coureur bestraft. Deze straf werd een aantal dagen later echter ingetrokken, omdat het protest te laat zou zijn ingediend. Wittich zou tegen het Amerikaanse team gezegd hebben dat ze een extra uur de tijd hadden, maar dat was niet het geval. Ook hij lijkt volgens Marca te moeten vrezen voor zijn baan.
Lees ook
Ben Sulayem: 'Masi ontving bedreigingen'
Het zou zeker niet de eerste keer zijn dat een wedstrijdleider moet vertrekken dankzij een controversieel moment. Michael Masi, die tussen 2019 en 2021 racedirecteur was, vertrok naar aanleiding van het controversiële seizoenseinde in 2021. Ben Sulayem werd gevraagd naar het vertrek van Masi. 'Het was zijn keuze. Er zijn menselijke fouten gemaakt en hij wilde niet doorgaan', zo vertelt de president van de FIA. 'Toen hij de bedreigingen op sociale media ontving, sprak ik met hem en vertelde hem dat het oneerlijk was en dat de FIA hem zou steunen.'
Het is niet de eerste keer dat mensen binnen het bestuursorgaan bedreigd worden. 'Hetzelfde gebeurde met Silvia (Bellot, de Spaanse commissaris beledigd na Alonso's sanctie in Austin, red.) of met anderen. Ik werd zelf bedreigd om de uitkomst van Abu Dhabi 2021 te veranderen. We moeten standvastig zijn zodat sociale netwerken de toekomst van onze sport niet in gevaar brengen', eindigt Ben Sulayem, die duidelijk op zoek is naar verbetering.
Lees ook
Update 12:09u (24/01) | Wittich mag in 2023 aanblijven als raceleider, FIA komt met ontwikkelingsprogramma
Niels Wittich zal ook in 2023 de wedstrijdleider van de Formule 1 zijn. De baan van de raceleider stond na enkele controversiële momenten in 2022 onder hoogspanning, maar de FIA heeft bevestigd dat Wittich mag aanblijven. Eduardo Freitas zal niet terugkeren, maar dit moet niet betekenen dat Wittich er helemaal alleen voor komt te staan. De FIA komt daarom met een programma om stewards en wedstrijdleiders op te leiden.
Het ontwikkelingsprogramma wordt formeel volgende maand gelanceerd wanneer de FIA voor het eerst een High Performance Programme houdt voor officials. Mohammed Ben Sulayem, de president van het bestuursorgaan, is zeer te spreken over het initiatief. 'Ik heb er veel van meegekregen. Ik ben blij met de route die we opgezet hebben voor racedirecteuren en stewards', wordt Ben Sulayem geciteerd door Motorsport.com. Het is nog niet duidelijk wie Wittich onder zijn hoede zal nemen gedurende het seizoen.
loading
Populair F1-Nieuws
Laatste F1-Nieuws
Laatste reacties
- Haha, Leclerc als volgende in het rijtje dwarsliggers der Britse geitjes. Die hadden we natuurlijk niet zien aankomen. 😂😂😂
peterheijnen3306-11-2026 - Monic. Net zoals zoveel analisten en journalisten hebben, is het beschikken over “a vivid imagination” voor F1-fans een prettige eigenschap … ☺️
MaxMaximaal06-11-2026 - 14/20 pech... en die andere 6x werd ie verrot gereden door zijn teamgenoot. Russell gaat nooit wk worden en dat besef begint in te dalen. Norris zal een eendagsvlieg blijken. Hij had de mazzel met een goede auto precies op het moment dat Mercedes, Ferrari én RB, tegelijkertijd niet thuis gaven.Duckey06-11-2026
- Dit is hoe Max altijd communiceert. Hij mag er dan een f****ck in gooien maar daar komt meteen een referentie achteraan wat de auto wel of niet doet in welk deel van de bocht. Dat is geen zeuren maar feedback geven.Monic Armiento-Hissink06-11-2026
- Als je Max hoort miepen over de boardradio, is dat natuurlijk heel anders als andere coureurs dat doen. Max geeft heel specifiek aan waar het probleem ligt, wat ie anders wilt hebben, en vraagt informatie of ze naar een specifiek deel willen kijken. Max scheld niet om het schelden, Max eist de volle 100% van zichzelf, maar ook van zijn team. Volgens mij is het zelfs voor iedere leek wel duidelijk dat Max zo communiceert en zodanig zijn team als zichzelf vooruit wilt helpen. En ja hoor, we zien dat juist die specifieke feedback zijn engineers helpt om de wagen te verbeteren, elk seizoen weer. Hadjar daarintegen gaat behoorlijk tekeer over de boardradio, maar ik hem hem nog niks horen roepen wat zijn engineers helpt. Nu wilt ie een beetje zoals Max klinken, hij heeft alleen nog helemaal niets gepresteerd om zo openlijk zijn engineers af te zeiken. Hadjar heeft het geluk dat Marko is gestopt, want dat had hij onder Marko echt niet moeten flikken, want die had hem publiekelijk op zijn plaats gezet.SennA06-11-2026
- niet vreemd toch hoe Hadjar tegen Ham, opkijkt ! zie wat hij nu voor een karakter en mentaliteit laat zien ? vast aangeboren
wieringa_harm06-11-2026 - Er is zo een uitspraak die wel van toepassing is: if it doesn't kill you it will make you stronger" Max heeft dit mechanisme geperfectioneerd, en gebruikt dit, net als zijn rijstijl, stevig maar met gevoel. En nooit, echt nooit om iemand neer te halen. En zo anders dan........ hoe heet hij ook weer...... in die rode auto met dat zwarte paard
VeeWeetje06-11-2026 - Onzin van Wolf natuurlijk. Kimi heeft die kant nog niet laten zien omdat het niet nodig was, maar als je in een gevecht zit zoals in '21 dan moet je wel zo denken. Misschien heeft hij die mentaliteit ook wel. Alle meervoudige kampioenen hebben die mentaliteit. We zullen het zien wat er bij Kimi naar boven komt als hij echt in een close battle terecht komt en voor ieder punt tot het uiterste moet vechten.Monic Armiento-Hissink06-11-2026
- Communiceren met de pitmuur. Alleen relevante zaken en geen gezeur. Hoe anders dan..., uh..., even nadenken.., jaaa, Lewis Hamilton!
Glenny06-11-2026 - Heerlijk die metaforische volzinnen die je gebruikt om het beschrijven
VeeWeetje06-11-2026

















