mclaren-oscar-piastri-lando-norris-gp-nederland-2025-zaterdag-16 Opinie
Opinie

Coulthard kritisch op de teamorders van McLaren: 'Dit voelt gewoon een beetje als manipulatie'

mclaren-oscar-piastri-lando-norris-gp-nederland-2025-zaterdag-16

Met Max Verstappen als winnaar van de Grand Prix van Italië gingen de andere twee podiumplaatsen naar de coureurs van McLaren. Lando Norris eindigde als tweede, nadat Oscar Piastri hem voor had gelaten na een slechte pitstop voor de Brit. David Coulthard begrijpt waarom McLaren deze keuze heeft gemaakt, maar geeft ook aan dat het ook voelt als manipulatie van het resultaat.

Max Verstappen had een dominant weekend op het circuit van Monza. Op zaterdag pakte de Nederlander pole position en gedurende de race was hij opnieuw ijzersterk. Verstappen wist zijn eerste plek dan ook vast te houden en won de race. Achter leek het rustig tussen de twee McLaren-coureurs, totdat het tijd was voor de pitstop. Oscar Piastri reed op de derde plaats en ging als eerste naar binnen. Lando Norris ging niet veel later ook nieuwe banden halen, maar zijn pitstop verliep niet vlekkeloos.

Fout bij de pitstop

'Je kunt zien dat de wheelgun erop ging en toen kwam hij er weer af. Ze waren er niet zeker van', vertelt David Coulthard aan Channel 4. De monteur van Norris probeerde het wiel vast te zetten en dacht dat dit was gelukt. De lampjes waren echter nog aan het knipperen, dus het wiel zat nog niet vast. 'Hij werd weer teruggeplaatst en ze krijgen een reeks lampjes te zien die aangeven dat alles goed is vastgezet.'

De tekst gaat verder onder de afbeelding.

lando-norris-mclaren-mcl39-2025-italie-monza-10
Norris verloor zijn tweede plek door een slechte pitstop van het team.

Het was dus een fout tijdens de pitstop van McLaren. 'Er was alleen even een aarzeling, een zeldzame fout', noemt Coulthard het. McLaren heeft het meestal met de pitstop wel goed voor elkaar, het Britse team heeft dan ook het record voor de snelste pitstop in handen. Toch ging het tijdens de Italiaanse Grand Prix mis. 'De fout werd benadrukt gezien het feit dat ze voor Oscar een briljante pitstop hadden uitgevoerd.' De fout zorgde er dan ook voor dat Norris opeens achter zijn teamgenoot terug de baan op kwam.

De voormalig Formule 1-coureur zegt dat dit soort fouten nou eenmaal kunnen gebeuren. 'Dit is gewoon racen', aldus Coulthard. Toch greep McLaren in. 'Lando had het voordeel bij het binnenkomen van de pitstop. Ze vinden dat hij benadeeld is door het team, niet door iets wat Oscar op het circuit heeft gedaan, en daarom hebben ze hem gevraagd om te wisselen.' Piastri luisterde naar deze teamorders en liet Norris voor, waardoor het verschil in het kampioenschap tussen de twee coureurs weer iets kleiner is geworden.

Manipulatie van het resultaat

Coulthard heeft gemixte gevoelens over het incident. 'Aan de ene kant begrijp ik het, want ze spelen die kaart al sinds vorig jaar. Ze richten zich op het winnen van het constructeurskampioenschap', legt de Schot uit. McLaren wil geen kant kiezen tussen hun twee coureurs en wil daarom dat het eerlijk verloopt. Als een van de twee een voordeel krijgt door een strategische keuze van het team of een slechte pitstop, vindt McLaren dus dat de gevolgen daarvan teruggedraaid moeten worden.

De tekst gaat verder onder de afbeelding.

oscar-piastri-lando-norris-mclaren-monza-italië
Piastri moest Norris voorbij laten.

'Als coureur en als kleine jongen die opgroeide als fan van de sport, wil ik wiel-aan-wiel racen zien. En ja, soms ontploffen motoren. Ja, soms raak je betrokken bij een incident', gaat Coulthard verder. Hij vindt dat de teams in dat soort situaties niet moeten ingrijpen, omdat hiermee ook het resultaat van de race wordt beïnvloed. 'Dit voelt gewoon een beetje als manipulatie, het manipuleren van het resultaat, en dat voelt ongemakkelijk, moet ik zeggen.'

Toch heeft McLaren geen regels gebroken. 'Het is binnen de regels en het is het recht van McLaren', benadrukt Coulthard, maar toch voelt de voormalig McLaren-coureur zich er niet helemaal comfortabel bij. 'Kijk, ze gaan dit jaar het constructeurskampioenschap en het coureurskampioenschap winnen, maar dit hadden ze gewoon aan de coureurs moeten overlaten.' Coulthard had Norris en Piastri liever om de tweede plaats zien strijden.

Plaats reactie

666

0 reacties

Laad meer reacties

Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.

Bekijk alle reacties

Meer nieuws