Helmut Marko maakte kort na de Grand Prix van Abu Dhabi de beslissing om een punt achter zijn carrière te zetten. De voormalig coureur was twee decennia betrokken bij Red Bull Racing en begeleidde met plezier het juniorenteam. Hij genoot van het werken met kampioenen als Sebastian Vettel en Max Verstappen. Hij vindt het erg dat het niet is gelukt om Verstappen een vijfde titel 'te geven'. Hoewel de 28-jarige het team verzocht om niet te teleurgesteld te zijn, kan Marko het niet helpen. Hij wilde heel graag zien dat Verstappen zijn vijfde opeenvolgende titel zou pakken om een volgende stap in de geschiedenisboeken van de sport te zetten. Voor Marko is Verstappen al de beste coureur ter wereld en maakt zijn positie in de statistieken, waar de grootheden van eerdere tijdperken ook staan, toch wel een beetje uit.
Verstappen kwam slechts twee punten tekort in de strijd met Lando Norris om de titel van 2025. De Nederlander wil zich vooral richten op het feit dat het Red Bull lukte om die enorme achterstand goed te maken, en dat ze nooit opgaven. Marko kan het niet achter zich laten. 'Max heeft ook dit jaar een grandioos seizoen gereden, misschien wel het beste seizoen uit zijn carrière', begint de Oostenrijker bij Merkur/tz.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Marko baalt enorm dat de vijfde titel er niet van is gekomen dit jaar.
'We hebben hem niet vaak genoeg een auto gegeven die op hetzelfde niveau was als hijzelf. Daar geef ik mezelf deels de schuld van, en daarom wilde ik er ook mee stoppen', doet Marko uit de doeken. De 82-jarige vertelde direct na het laatste raceweekend al dat hij daarom de knoop doorhakte. Red Bull-baas
Oliver Mintzlaff was erbij in Abu Dhabi, waarna ze elkaar spraken in Dubai. Naar verluidt wilde de top Marko nog een tijdje behouden, maar dat wilde hij zelf niet.
Vriendschappelijk uit elkaar
Marko is trots dat hij de bijzondere titelreeks van Verstappen heeft mogen meemaken. In 2021 won hij het kampioenschap in de laatste ronde van de laatste race. In 2022 won hij het kampioenschap in Japan, terwijl ze dachten dat het nog een race zou duren. In 2023 werd hij op een zaterdag kampioen, in het raceweekend van Qatar. In 2024 pakte hij het kampioenschap opnieuw vroegtijdig, in Las Vegas. Het vorige seizoen was al een zwaar jaar voor Red Bull, maar ze kregen het nog wel voor elkaar.
Verstappen hoopt dat men energie uit de enorme comeback haalt. Marko is blij dat hij thuis bij kan komen nu. 'Ik wilde niet meer reizen, dus het moment was juist', vertelt de 82-jarige. 'De beslissers bij Red Bull wilden dat ik mijn contract nog zou uitdienen, maar uiteindelijk toonden ze begrip. We zijn, anders dan hier en daar wordt geschreven, in een zeer vriendschappelijke sfeer uit elkaar gegaan', verklaart Marko. Zijn contract liep tot het einde van 2026.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Marko en Mintzlaff zijn goed uit elkaar gegaan.
Anders met Vettel
Onder Marko's dienstverband bij Red Bull heeft hij Vettel en Verstappen zien uitgroeien tot grote kampioenen. Beiden domineerden, maar toch waren ze verschillend: 'Vettel pakte het veel analytischer aan. Hij bracht uren en uren door met de ingenieurs om het laatste beetje uit de auto te halen. Max vertrouwde in het begin meer op zijn natuurlijke instinct, maar is inmiddels uitgegroeid tot een coureur die precies weet wat hij wil en ook een team kan leiden', zegt Marko.
Verstappen is volgens de oud-coureur speciaal, 'en supersnel, supergetalenteerd en daarbij extreem gefocust. Met geen enkele andere rijder had ik een hechtere band',
herhaalt Marko. 'Hij heeft standvastige waarden, die ik alleen toeschrijf aan mensen met een goed karakter. Die combinatie is uiterst zeldzaam', sluit Marko af. De Oostenrijker gaat genieten van zijn vrije tijd, maar probeert wel stiekem te kijken hoe hij aan alle info, zelfs de sectortijden, kan komen wanneer het seizoen weer begint.