Dat Max Verstappen het derde deel van de kwalificatie niet haalt, laat staan het tweede deel, komt eigenlijk nooit voor. Toch overkwam het de Nederlander in São Paulo. Het ging compleet mis voor Red Bull Racing in het eerste deel van de kwalificatie en Verstappen kwam niet verder dan de zestiende plaats. Genoeg reden voor paniek, of toch niet?
Het was op het circuit van Interlagos de eerste keer dit seizoen dat Verstappen het derde deel, en dus logischerwijs het tweede deel, van de kwalificatie niet wist te halen. Tot nu toe waren de zevende startposities in Bahrein en Oostenrijk zijn slechtste kwalificatieresultaten van het jaar. Het is dus een enorme domper voor de Nederlander dat het juist nu fout gaat op een cruciaal moment van het seizoen. Zelf heeft hij de hoop op een goed resultaat en de wereldtitel al opgegeven, maar wellicht is Verstappen te pessimistisch.
Alarmbellen gaan af bij Red Bull
Het is natuurlijk een zeldzaamheid dat Verstappen ergens achteraan moet starten, maar het is niet voor het eerst. Wat wel voor het eerst is, is dat de Nederlander voor het eerst in zijn carrière in Q1 uitgeschakeld werd op pure snelheid. Zelfs in zijn eerste jaar bij Toro Rosso overkwam hem dat niet. In raceweekend 230 van Verstappen was het pas de zevende keer dat hij niet deelnam aan Q2, en de eerste keer sinds 2021 dat dat gebeurde.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Het is alle hens aan dek bij Red Bull na de dramatisch verlopen kwalificatie. Het lijkt erop dat het team ervoor kiest om dan ook maar een aantal onderdelen te vervangen en wederom de afstelling te wijzigen, waardoor Verstappen vanuit de pitstraat gaat starten. Ook dat zou een unicum zijn voor de Nederlander. Alleen in Monaco in 2016 deed hij dat al een keer. Dat was dan ook een van de spaarzame keren dat Verstappen Q1 niet doorkwam, maar wat gebeurde er in die andere races na een slechte kwalificatie?
Monaco en Verstappen waren geen vrienden
De eerste keer in zijn Formule 1-carrière dat Verstappen Q1 niet doorkomt, is tijdens de Grand Prix van Italië in 2015. De Toro Rosso-monteurs werken tot het laatste moment aan de auto van Verstappen en krijgen hem net op tijd klaar om nog een rondje te rijden in de kwalificatie. Echter moet Verstappen de strijd tijdens die snelle ronde staken. Een deel van de engine cover laat los en hij start achteraan. Omdat de FIA niet blij is met het incident tijdens de kwalificatie, wordt besloten dat Verstappen nog een straf krijgt. De Nederlander moet bij de start van de race binnen drie rondes een drive-through penalty inlossen. Ondanks die heftige straf, klimt hij vanaf de twintigste plaats op naar de twaalfde plek in zijn Toro Rosso-bolide.
Het zou de enige keer zijn in zijn 23 races durende Toro Rosso-carrière dat de Nederlander het tweede deel van de kwalificatie niet haalt. Na zijn overstap naar Red Bull had hij niet zoveel tijd nodig om zijn Q1-exits bij Toro Rosso te evenaren. Twee weken na zijn magistrale debuutzege in Spanje had hij een horrorweekend in Monaco. Hij crashte in Q1 en moest, zoals eerder vermeld, starten vanuit de pitstraat. In Monaco is een inhaalrace natuurlijk vooraf al kansloos en dat was het dan ook voor Verstappen. Na een kleine inhaalrace maakte een nieuwe crash een einde aan de race van de Red Bull-coureur.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
In zijn eerste jaren in de sport kende Verstappen elk seizoen één kwalificatie waarin het misging. In 2017 was dat al in het tweede raceweekend van het seizoen. Zijn RB13 kampte in China met problemen aan de Renault-motor en Verstappen kwam niet verder dan de negentiende plaats. Door een aantal straffen begon Verstappen de race vanaf plek zestien, waarna hij een fantastische inhaalrace in de regen uiteindelijk bekroonde met een podiumplaats. In de eerste ronde had hij al negen coureurs te pakken op het natte circuit van Shanghai in een ronde die commentator Martin Brundle eruit vond zien 'als een videospel'.
Net als in 2016 knalde Verstappen in 2018 de muur in in Monaco terwijl zijn teamgenoot Daniel Ricciardo pole position pakte. Dit keer reed Verstappen zijn auto in de derde vrije training al in de prak waardoor hij niet kon deelnemen aan de kwalificatie. Dit keer liet hij zien dat het tóch mogelijk is om naar voren te komen in de smalle straten van Monaco. Vanaf de laatste plaats reed de Nederlander uiteindelijk naar plek negen.
In 2019 ging het weer mis in Monza. Verstappen wist al dat hij achteraan moest gaan starten omdat hij een gridstraf kreeg voor het vervangen van onderdelen. Toch kwam de Nederlander de baan op in het eerste deel van de kwalificatie om een rondje te rijden, maar moest hij deze afbreken wegens problemen met zijn Honda-motor. Op zondag kwam hij, startend vanaf plek negentien, niet verder dan de achtste plaats.
Verstappen is foutloos sinds 2020
In 2020 lukte het Verstappen voor het eerst om een heel jaar zonder grote kwalificatieproblemen door te komen en sinds de decennia wisseling kwam hij tot voor dit weekend maar één keer niet door Q1. In 2021, toen hij zijn eerste kampioenschap won, had Red Bull zich er vooraf al bij neergelegd dat ze in Rusland in de achterhoede moesten starten. Verstappen had een gridstraf gekregen voor de crash met Lewis Hamilton in Italië waarbij hij bovenop de auto van zijn rivaal was beland. Red Bull koos er daarom voor om gelijk een aantal onderdelen te vervangen en extra straffen te accepteren.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Verstappen reed wel wat rondes maar zette geen snelle tijd neer, terwijl Lando Norris zijn eerste pole position pakte, gevolgd door Carlos Sainz en de Williams van George Russell. Tijdens de race leek het erop dat Verstappen veel punten ging verliezen ten opzichte van zijn rivaal Hamilton, maar een late plensbui redde de Nederlander. Red Bull maakte de perfecte keuze om naar de intermediate-banden te wisselen en veel coureurs en teams gingen op dat moment de fout in. Een van die coureurs was Norris en zo reed Verstappen naar plek twee, achter Hamilton.
| Grand Prix | Team | Startpositie | Finishpositie |
| Italië 2015 | Toro Rosso | 20 | 12 |
| Monaco 2016 | Red Bull Racing | Pitstraat | DNF |
| China 2017 | Red Bull Racing | 16 | 3 |
| Monaco 2018 | Red Bull Racing | 20 | 9 |
| Italië 2019 | Red Bull Racing | 19 | 8 |
| Rusland 2021 | Red Bull Racing | 20 | 2 |
| Brazilië 2025 | Red Bull Racing | Pitstraat | ? |
Historie spreekt in het voordeel van Verstappen
Tot dit weekend was dat dus de laatste keer dat Verstappen uitgeschakeld werd in Q1. Elke vorige keer was er wel iets aan de hand met de Red Bull-auto van Verstappen. Soms had dit te maken met een technisch probleem, terwijl Verstappen zelf twee keer crashte. In Brazilië was het dus echt voor het eerst dat de Nederlander simpelweg niet snel genoeg was om bij de beste vijftien (of zestien in 2016) te zitten.
Het is dan ook logisch dat Verstappen teleurgesteld is in het resultaat, maar toch zeggen zijn eerder comebacks ook iets. In elke race die hij van achteren moest starten, knokte hij zich terug naar het maximaal haalbare. Tel daarbij zijn andere inhaalraces bij op, zoals vorig jaar in Brazilië, toen hij vanaf plek zeventien de race won, of zijn overwinningen in Hongarije en België in 2022, toen hij vanaf plek tien en veertien kwam, en je ziet het al iets positiever in. Zeker op het circuit van Interlagos, waar Verstappen al eerder magische dingen heeft laten zien.
Plaats reactie
0 reacties
Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.
Bekijk alle reacties